5. İslami Dayanışma Oyunları: Tribünler boş kaldı

KONYA – İslami Dayanışma Spor Federasyonu (ISSF) tarafından 4 yılda bir düzenlenen ‘İslami Dayanışma Oyunları’nın beşincisi, Türkiye’nin konut sahipliğinde Konya’da yapılıyor.

56 ülkeden 4 bin 200 atletin iştirakiyle 9 gün sürecek milletlerarası olimpiyatın resmî açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iştirakiyle Konya Büyükşehir Stadyumu’nda dün gerçekleşti.

Tarihinde birinci kere geniş iştirakli bir tertibe sahne olan Konya’da sportmenler; atıcılık, atletizm, basketbol, bisiklet, bocce, cimnastik, hentbol, masa tenisi üzere 24 branşta yarışırken, karşılaşmalar kentin birbirinden bağımsız noktalarında yer alan 13 tesiste yapılıyor.

‘ADINDA ‘İSLAMİ’ SÖZÜ GEÇSE DE SPORTMENLER İÇİN MÜSLÜMAN OLMA KOŞULU YOK’

Irak Ulusal Olimpiyat Komitesi’nin (NOCI), Zaho bölgesine yapılan atak sonrası karşılaşmalara katılmama kararı almasıyla gündeme oturan ‘İslami Dayanışma Oyunları’, aslında 2021 yılı için planlanmış, lakin Covid-19 salgını nedeniyle 9-18 Ağustos 2022 tarihine ertelenmişti.

Bu yüzden oyunlara özel tasarlanan lale biçimindeki logoda yer alan 21 sayısı oyunların asıl yapılması gereken yıl olan 2021 yılını simgeliyor. Logoda tıpkı vakitte Arapça ‘kardeş’ manasına gelen ‘ أ خ ‘ sözü de yer alıyor. Oyunların resmi isminde ‘İslami’ sözü yer alsa da yarışlara katılan sportmenler için Müslüman olma koşulu bulunmuyor.

TÜRKİYE YARIŞI BİRİNCİ GÖTÜRÜYOR

‘İslami Dayanışma Oyunları’nda Türkiye’yi ortalarında olimpiyat, Dünya ve Avrupa şampiyonu olan isimlerin de yer aldığı 461 atlet temsil ediyor. Karşılaşmalarda yarışacak isimler ortasında okçulukta Olimpiyat Şampiyonu olan Mete Gazoz, jimnastikte Ayşe Begüm Onbaşı, paralimpikte ise Sümeyye Boyacı bulunuyor. 5 Ağustos’tan bu yana devam eden karşılaşmalarda Türkiye, şu ana kadar 16 altın, 13 gümüş, 9 da bronz madalya alarak toplam 38 madalya ile birinci sırada yer alıyor. Türkiye’yi İran, Kazakistan ve Özbekistan izliyor.

ORGANİZASYON ÜLKE ÇAPINDA İLGİ UYANDIRMADI, KENT BOŞ KALDI

Önceki yıllarda Endonezya ve Azerbaycan’da düzenlenen ‘İslami Dayanışma Oyunları’nın beşincisinin yapıldığı Konya’da resmi açılış dün gerçekleşse da birtakım branşlardaki yarışlar 5 Ağustos’tan bu yana devam ediyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından oyunların tanıtımı günler öncesinden medya aracılığıyla tüm Türkiye’ye yapılırken, Konya halkı için de kentin farklı noktalarına asılan ve üzerinde yalnızca oyunların tarihleri bulunan afişler aracılığıyla yapıldı. Fakat tüm tanıtım faaliyetlerine karşın memleketler arası tertip ülke çapında ilgi uyandırmazken, kent halkını da içine çekemedi.

Normal vakitte 2 milyonu aşkın nüfusu ile kalabalık kentler ortasında yer alan Konya’da milletlerarası bir tertibin izini, yalnızca kimi bölgelere asılan afişlerde görmek mümkünken, kent de tabiri caizse sessizliğe gömülmüş durumda. Bu sessizlik Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iştirakiyle 42 bin kişi kapasiteli stadyumda yapılan görkemli açılış ile kısmen bozulsa da merasime olan ilgi devam eden spor karşılaşmalarına yansımadı, tribünler boş kaldı.

Açılışı yapılarak stardı verilen oyunların dün yapılan karşılaşmalarında Senegal ile alana çıkan Türkiye Bayan Hentbol kadrosunu izlemeye gelenlerin sayısı bir elin parmağını geçmezken, masa tenisi, bocce üzere karşılaşmalara da hiç iştirak olmadı.

Öyle ki oyunlarda misyonlu bir işçi, tertibin berbat olduğunu, tanıtım faaliyetlerinin yalnızca Bakan Mehmet Kasapoğlu’nun medyadaki açıklamaları ile kente asılan afişlerden ibaret olduğuna vurgu yaptı, “Aslında vakitleri vardı; fakat tekrar son dakikaya kaldı işler ve bu türlü bir tertibin tanıtımı yapılamadı” dedi.

PARÇALARA AYRILMIŞ TESİSLER ULAŞIMI ZORLAŞTIRIYOR

Spor karşılaşmaları için kentin farklı bölgelerinde 13 tesis kullanılırken, 56 ülkeden gelen sportmenler ise Selçuk Üniversitesi yerleşkesinde bulunan ve olimpiyatlar için hazırlanan yurtlara yerleştirildi. Sportmenler, ‘olimpik köy’ olarak isimlendirilen yurtlardan karşılaşmaların yapılacağı tesislere Bakanlık tarafından tahsis edilen araçlar ile ulaştırıldı.

Müsabakaları izlemek isteyenler ise kentin farklı bölgelerine dağılmış olan tesislere kendi imkânları ile gitmek zorunda.

Nitekim kent merkezinden voleybol karşılaşmaların yapıldığı Karatay Spor ve Kongre Merkezi’ne toplu taşıma araçları ile bir saatte fakat ulaşılabiliyor. Tıpkı biçimde kimi karşılaşmaların yapıldığı Türkiye’nin birinci ve tek veledromu olan Konya Olimpik Veledromu’na da kent merkezinden bir saat üzere bir vakit diliminde ulaşmak mümkün. Başka 13 tesisin de birbirine bağımsız bölgelerde olduğu düşünüldüğünde toplu taşıma ile bu bölgelere ulaşım da sıkıntı görünüyor. Taksi fiyatlarının kilometre başına 10 TL’ye yükseldiği Konya’da bu tesislere taksi ile gitmek de neredeyse imkânsız.

‘İLK KERE ULUSAL MAÇ İZLEDİM’

Öyle ki Selçuklu Belediyesi Memleketler arası Spor Salonu’nda Senegal’e karşı oynayan Hentbol Bayan Ulusal Kadrosu karşılaşmasını izlemek için gelen az sayıda bireyden biri olan Döndü Karabayır, meskenine yakın olduğu için bu tesisi seçtiğini, öteki tesislere ulaşımın sıkıntı olduğunu söyledi. Hayatında birinci kere ulusal ekibin karşılaşmasını izlediğini kelamlarına ekleyen Karabayır, “Çok eğlendik” dedi.

‘SPORLARI İZLEMEK İÇİN ARAÇ TAHSİS EDİLSİN’

Konya’da yaşayan Bil Habur ise karşılaşmaları takip etmek isteyenler için kentin farklı noktalarından tesislere araç kaldırılabileceğini söz ederek, “Bizim kendi aracımız var lakin aracı olmayanlar ve oyunları takip etmek isteyenler için tesislere araç tahsis edilebilir” dedi.

İSLAMİ DAYANIŞMA OYUNLARI’NIN KENTE YANSIMASI İSE BEKLENEN SEVİYEDE OLMADI

56 ülkenin iştirakiyle yapılan ve en yüksek iştirakli tertip olarak lanse edilen ‘İslami Dayanışma Oyunları’nın kente yansıması ise beklenen seviyede olmadı. Karşılaşmaları takip etmek için kente şehir dışından gelenlerin sayısı hayli düşük kalırken, Konya halkının da tertibe yüksek seviyede ilgi göstermediği de dikkat çekiyor. Hakikaten tertibin varlığından habersiz olan azımsanamayacak bir kitle de mevcut.

Evine gitmek üzere tramvay beklerken sohbet ettiğimiz 55 yaşındaki Ahmet B. de kentte bu türlü bir tertip olduğundan habersiz.

“Şimdi ne oluyormuş?” diye soran ve mevzuyu anlattığımız Ahmet B., “Hah, güzel olmuş. Konya tahminen tanınırsa kalkınır. Cumhurbaşkanımız duyursun bizlere durumu televizyonda. Ben oyunlara katılamam. Bir ekmek alıp konuta gidiyorum, nasıl oyun takip edeyim” dedi.

‘OYUNLARIN VARLIĞINI YALNIZCA BİSİKLETLE KENT TİPİ YAPAN ATLETLERDEN ANLIYORUZ’

Konya esnafına nazaran de tertip Konya’nın tanıtımına katkı sağlasa da ekonomik bir getiri bırakmayacak. O denli ki, kent merkezinde restoran işleten bir esnaf, “Biz kimseyi görmedik” dedi ve ekledi:

“Sokakta görüyoruz, afişlerde bir şeyler yazıyor. Ülkelerden mi gelmişler, ne için? Bize bir yararı olur mu? Fakat bize gelen müşteri de belirli, kasaya giren para da. İnşallah işlerimize katkısı olur.”

Çanta, ikramlık eşya dükkânı işleten diğer bir esnaf da “Hiçbir tesiri olmadı. Oyunların varlığını yalnızca bisikletle kent çeşidi yapan atletlerden anlıyoruz. Ancak ne yapılıyor, nerede, nasıl bilmiyoruz. Konut sahibi olmak hoş tabi ki kent için lakin bize bir yararı yok” sözlerine yer verdi.

Konya Tren Garı’nda taksi işleten bir kişi de tertip için kente gelenlerin bir elin parmağını geçmediğini söz etti. Taksici, “Bu periyotlarda bu gar nasılsa bu yıl da tıpkı halde. Tertip kente turist çekmeye yetmedi” dedi.