6’lı masada kritik toplantı: Cumhurbaşkanı adaylığı netleşiyor

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun konut sahipliğinde başlayan 6’lı masa toplantılarının birincisi, 12 Şubat’ta Ahlatlıbel’de yapılmıştı.

CHP, UYGUN Parti, DEVA, Gelecek, Saadet ve Demokrat Parti önderleri yuvarlak masa etrafında buluşmuş ve güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş konusunu değerlendirmişti.

EN KRİTİK TOPLANTI

Habertürk’ten Bülent Aydemir’in haberine nazaran, SP Genel Lideri Temel Karamollaoğlu’nun konut sahipliğinde 21 Ağustos’ta yapılacak toplantı, 6’lı masanın bugüne kadarki en kritik ve en kıymetli toplantısı olma özelliği taşıyor. Toplantının gündemi, alınacak kararları ve bundan sonra atılacak adımları, bütün partilerle görüşerek kaleme aldım.

Detayları şunlar: Mesken sahibi Saadet Partisi, İsrail’in Mescid-i Aksa ve Kudüs’te attığı adımlar konusundaki hassasiyetlerini lisana getirecek. İktisattaki istikrarsızlık, geçim ıstırabı çeken vatandaşı rahatlatmaya yönelik önlemler ele alınacak. CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun gündeme getirdiği Kur Muhafazalı Mevduat’ın Hazine’ye ve ülkeye verdiği ziyan pahalandırılacak.

TOPLANTILARA 45 GÜN ORTA VERİLMESİ PLANLANIYOR

İktidarın değişmesi durumunda Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçiş periyodunda neler yapılacağı ele alınacak. Toplantılara 45 gün orta verilmesi planlanıyor. Anayasa Komisyonu’nun tamamladığı Anayasa çalışmaları da toplantının gündeminde. Komitenin neticelendirdiği, 75 unsura dokunulmadı; bu unsurların hepsi ele alındı. Başka hususlar üzerinde görüş alışverişi olacak.

Rusya’nın ana yüklenici/yapımcı firmayı projeden çıkardığı Akkuyu Nükleer Santrali inşaatı da toplantıda ele alınacak. Cemevlerine yönelik akınların yanı sıra; Alevi vatandaşların talep ve beklentileri, hakları ve kazanımları pahalandırılacak.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Esad’la muhalefeti görüştürme kelamlarının akabinde tekrar ısınan Suriye sorununun siyasi tahlili de toplantının gündem hususları ortasında. KYK sorunu, 6’lı masanın mutabakat metinlerinde geçmesine karşın bunun sadece CHP’ye mal edilmesi şık bulunmuyor. Bu adımların nasıl duyurulacağı konuşulacak. Tıpkı vakitte 6’lı masanın ekonomik-sosyal-siyasal vaatlerinin neler olacağı üzerinde görüş alışverişinde bulunulacak.

CUMHURBAŞKANI ADAYLIĞI NETLEŞİYOR

Toplantılara verilecek 45 günlük ortada; partiler kendi iç gündemlerine ağırlaşacak. Bu ortada Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusu da pahalandırılacak. Partiler, yetkili konseylerinde ve komitelerinde Cumhurbaşkanı adaylığı problemini ele alacak. Her parti kendi adayını mı çıkaracak, yoksa ortay bir aday mı belirlenecek, bu aday kim olmalı? Sorularının karşılıkları aranacak. Toplantılara 45 günlük orta verilmesi teklifini Gelecek Partisi’nin yaptığı, “Toplanıyorlar fakat hiçbir karar alamıyorlar” eleştirisini de bertaraf etmeye yönelik olduğu belirtiliyor.

ORTAK PROPAGANDA SÜRECİ

Liderler bu toplantıda, propaganda sürecini de ele alacaklar. Propaganda sürecinin ortaklaştırılması nasıl olabilir? Başkanlar bu bahse eğilecekler. Örneğin, bir önder rastgele bir ile ziyaret yapıyorsa, ziyaretin yapıldığı hafta oraya 6’lı masa önderlerinden kimse gitmeyecek. Kurulacak bir seçim uyum merkezi, bu ziyaretlerin çakışmasını önlediği üzere eşgüdümü sağlayacak.

Ortak bir cumhurbaşkanı adayı belirlenmesi durumunda, cumhurbaşkanı adayının yapacağı ziyaretlere, başka partilerin genel lider yardımcıları eşlik edecek. Böylelikle ortak bir manzara verilecek. Tabela çalışmaları noktasında da 6 parti koordine olacak.

Üzerinde durulan husus; seçime giderken ittifakın ortak logosunun altında 6 partinin logosu yer alsın mı? Bu hususlarda yapılacak işbirliğinin ayrıntılarını önderler görüşecek. Teşkilatları yormayacak, yıpratmayacak bir propaganda sürecinin hazırlıkları yürütülürken, ittifak partilerini güçlü gösterecek bir yaklaşım sergilenmesi amaçlanıyor.

SEÇİM GÜVENLİĞİ

6’lı masanın üzerinde durduğu en kıymetli mevzulardan biri de seçim güvenliği. CHP Başkanı Kılıçdaroğlu’nun YSK listeleri ile ilgili açıklamasının akabinde bu bahiste tartışmalar başlamıştı. 6 partinin kurduğu seçmen inceleme merkeziyle birlikte, hangi parti hangi bölgede teşkilat olarak daha güçlü ise onun bilgileri bu merkeze ulaşacak ve koordineli halde seçim ve sandık güvenliği çalışması yürütülecek.