7 yeni kitap raflarda yerini aldı

SALİHA SULTAN

Everest Yayınları, Çağdaş Klasikler dizisinin yüzüncü kitabı Fransız şair Charles Baudelaire’in ‘Elem Çiçekleri’ni özel baskıyla okura sundu. İstanbul tarihçisi Haldun Hürel’in kaleme aldığı ‘İstanbul-Ağlayan Şehir’ kitabı Kapı Yayınları’ndan çıktı. Türk edebiyatının usta muharrirlerinden Murat Menteş yeni bir çizgi romanla okurun karşısında. Müellifin, çizer Hakan Karataş ile birlikte hazırladığı ‘Tabancalı Kız’ yapıtı Alfa Yayıncılık tarafından okura sunuldu. Yayın dünyasında yaz sürprizi Everest Yayınları’ndan geldi. Yayınevi genç okurları, niyetin ve sanatın temellerini atan isimler ile tanıştıracak kitaplar yayımlanan K12’yi hayata geçirdi.

İşte 7 yeni kitap;

EN GÜZEL BAUDELAİRE ÇEVİRİSİ ÖZEL BASKIYLA RAFLARDA

Everest Yayınları, Çağdaş Klasikler dizisinin yüzüncü kitabı Fransız şair Charles Baudelaire’in ‘Elem Çiçekleri’ni özel baskıyla okura sundu. Baudelaire’in kitapta yer alan, uygun bir şairi okuyup anlamanın ötesinde çağdaş dünya şiirinin temel niteliklerine ışık tutan şiirleri, şairi 1927’de Osmanlı Türkçesine aktaran Alişanzade İsmail Hakkı’nın çevirisi üzerinden Hilmi Yavuz tarafından Latin harflerine aktarıldı. Yavuz ayrıyeten, kitabı Fransızca aslıyla karşılaştırdı, bu müsabakadan elde ettiği titiz transferini geniş bir sözlükle destekleyerek okura kolaylık sağladı. ‘Elem Çiçekleri’ her şiirseverin kitaplığında bulunmasını istek edeceği bir eser olarak raflarda.

HATIRALARDA YAŞAYAN ESKİ İSTANBUL’A GÖZYAŞI KASİDESİ

İstanbul tarihçisi Haldun Hürel’in kaleme aldığı ‘İstanbul-Ağlayan Şehir’ kitabı Kapı Yayınları’ndan çıktı. Ayasofya, Sultanahmet, Süleymaniye, Fatih mescitleri, Galata Kulesi, Kız Kulesi, Üsküdar, Çengelköy, İstinye, Kanlıca, Kalamış… Şiirlerde, müziklerde, kitaplarda, anılarda kalmış, eski İstanbul bu kitapta… Muharrir Hürel kitapta, artık kaotik bir metropol olan ve gitgide kendi istikrarını yitiren İstanbul’a ilişkin pek çok renk, ahenk, ses, motif, desen ve dekora yer veriyor. Bir tarafı gülerken, öbür tarafı göz yaşı döken İstanbul’a bir mersiye niteliğindeki kitap birebir vakitte bir gözyaşı kasidesi.

BU CİNAİ MELODRAM DİREKT KALBE ATEŞ EDİYOR

Türk edebiyatının usta müelliflerinden Murat Menteş yeni bir çizgi romanla okurun karşısında. Muharririn, çizer Hakan Karataş ile birlikte hazırladığı ‘Tabancalı Kız’ yapıtı Alfa Yayıncılık tarafından okura sunuldu. ‘Cinai melodram’ alt başlığı ile yayımlanan kitaptaki baş karakterinin ilham kaynağı ise Türk sinemasının sultanı Türkân Şoray. Şoray, birbirine aşık iki sevgilinin öyküsünün, intikam yemini etmiş bir gangster eşliğinde anlatıldığı bu kıssa için “Tabancalı kız’ı çok sevdim. Yazgı Kardinal’in macerası yüreğime işledi” diyor.

GENÇ OKURLARA SANATIN TEMELLERİNİ AKTARAN DÖRT KİTAP

Yayın dünyasında yaz sürprizi Everest Yayınları’ndan geldi.


Yayınevi genç okurları, fikrin ve sanatın temellerini atan isimler ile tanıştıracak kitaplar yayımlanan K12’yi hayata geçirdi.

K12’den birinci yayımlanan dört kitap ise Metropolitan Sanat Müzesi iş birliğiyle hazırlanan sanatkarın büyüleyici çizimlerine ışık tutan ‘Vincent van Gogh’, çiçek ve kemiklerin ressamı ‘Georgia O’Keeffe’, yorganlara işlediği masallarla tanınan ‘Faith Ringgold’ ve büyük dalgaların usta ressamı ‘Hokusai’ kitapları oldu.

Çalışmalarıyla hala günümüz sanatına istikamet veren bu dört sanatkarın anlatıldığı 60’ar sayfalık ciltli kitaplar, rengarenk dizaynlarıyla da genç okurlara hitap ediyor.