ABD’de ISM hizmet endeksi 3 ayın en yükseğine çıktı

ABD’de Tedarik İdare Enstitüsü (ISM) imalat dışı endeksi, temmuzda aylık bazda 1,4 puanlık artışla 56,7 bedeline çıkarak 3 ayın en yüksek düzeyine geldi.

Ekonomisinde iki çeyrektir daralma yaşayan ABD’de, ISM imalat dışı endeksi temmuzda, evvelki aya kıyasla 1,4 puan artarak 56,7 bedeline yükseldi.

Endeks, beklentileri aştı

AA’nın haberine nazaran, hizmet dalındaki büyümeye işaret eden dataya ait piyasa beklentisi 53,5 kıymetini alması tarafındaydı. Beklentilerin tersine yükseliş göstererek 3 ayın en yüksek düzeyine çıkan endeks, haziranda 55,3 bedelini almıştı.

İstihdam endeksi arttı

Üretim endeksi, temmuzda aylık bazda 3,8 puanlık artışla 59,9’a ve yeni siparişlere ait endeks 4,3 puan artarak 59,9 düzeyine yükseldi. İstihdam endeksi de bu periyotta 1,7 puanlık artışla 49,1 oldu.

13 sanayisinde büyüme

ISM imalat dışı endeksi için yapılan anketler, hizmet bölümünün 13 sanayisinde büyüme olduğunu ortaya koydu. Bu periyotta tarım, ormancılık, balıkçılık ve avcılık, perakende ticaret ile finans ve sigorta dalları ise daralma gösterdi.

Hizmet dalı PMI verisinde üst taraflı revizyon

Öte yandan, S&P Küresel de temmuz ayına ait hizmet bölümü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) son datalarını açıkladı. Buna nazaran, temmuz ayına ait hizmet bölümü PMI verisi 47’den 47,3 bedeline revize edildi. Hizmet kesimi PMI, haziranda 52,7 olarak kaydedilmişti. Yukarı istikametli revizyona karşın hizmet dalı PMI verisi, Mayıs 2020’den bu yana en düşük düzeyde kaydedildi.


Bileşik PMI da temmuzda 47,5’ten 47,7’ye revize edildi

İmalat ve hizmet kesimlerini kapsayan bileşik PMI da temmuzda 47,5’ten 47,7’ye revize edildi. Bileşik PMI, haziranda 52,3 kıymetini almıştı.

S&P Global’den yapılan açıklamada, talebin azaldığı bir periyotta ticari faaliyetlerin iki yıldan uzun müddettir birinci defa düşüş gösterdiği belirtildi.

Verinin 50’nin üzerinde olması gerekiyor

Bileşik PMI da temmuzda 47,5’ten 47,7’ye verilerinin 50’nin üzerinde paha alması genişlemeye, 50’nin altında kıymet alması ise daralmaya işaret ediyor.