ABD’li generalden Karadeniz açıklaması

İzmir’de düzenlenen Efes-2022 Tatbikatı’na katılan Amerikan Donanmasına ilişkin USS Arlington’ın kumandanı Tümgeneral Francis Donovan, Türkiye’nin NATO’nun kıymetli bir müttefiki olduğunu söyleyerek, “Karadeniz’de güvenliği sağlama rolünü çok önemsiyoruz” dedi.

Türkiye’nin mesken sahipliğinde 9 Mayıs-9 Haziran tarihleri ortasında düzenlenen Efes-2022 Birleşik, Müşterek Fiili Atışlı Arazi Tatbikatı’na katılan Amerikan Donanmasına ilişkin USS Arlington, İzmir Limanı’na demirledi.

Havuzlu çıkarma gemisi olan USS Arlington, kapılarını Türk basın mensuplarına açarken, Türk askeri yetkililerin de iştirakiyle gemide bir resepsiyon verildi. Resepsiyonda konuşan USS Arlington’ın kumandanı Tümgeneral Francis Donovan, yaklaşık 2 ay evvel Amerika’dan ayrılarak Türkiye’ye geldiklerini ve misyonlarına devam etmeleri için daha 4 ay vakitleri olduğunu söyledi.

“KARADENİZ’İN EKONOMİK REFAHI BU İSTİRARA BAĞLI”

İzmirlilere ve Türk vatandaşlara teşekkür eden Tümamiral Donovan, “İzmir kenti sahiden sıcak ve misafirperver. Bizim denizcilerimize ve deniz piyadelerimize çok sıcak davrandılar. Bundan ötürü çok memnunum. Türkiye’de bulunmaktan onur duyuyorum. Türk Deniz Kuvvetleri Kumandanı Oramiral Adnan Özbal ile geçen ay Bükreş’te toplantılarımız oldu. Burada işbirliğimizi sağlamlaştırmak benim için harika” dedi.

Türkiye’nin çok pahalı bir NATO müttefiki olduğunu tabir eden Donovan, “Türk Deniz Kuvvetleri ortağımız. Kabiliyetlerim, birbirimize olan inancımızın ve NATO’nun gücü üzerine konseyi. Karadeniz’in ekonomik refahı bu istikrara bağlı. Türkiye’nin Karadeniz’de güvenliği sağlama rolünü çok önemsiyoruz. Bu güç vakitlerde Efes Tatbikatı, bu birlikteliğin çok hoş bir örneğini sundu. Bu da günümüz güvenlik hususlarında değerli bir husustur” diye konuştu.

USS Arlington’ın Efes Tatbikatı’na iştirakinin Amerikan ve Türk birliklerinin kendi ortasında birlikte çalışma gücünü arttırdığını savunan Donovan, “Amerikan Deniz Kuvvetleri ve Deniz Piyadeleri’nin bu müttefikliğimizdeki kararlılığı bugün ve gelecekteki zorlukları aşmamızda bizim için yardımcı olacaktır. Tek bir ülke memleketler arası tehditleri tek başına göğüsleyemez. Amerikan 6. Filosu ismine Türkiye’ye birlikte çalışmayı güçlendirdiği için teşekkür ediyorum” dedi. (İHA)