ABD’li senatörden, Türkiye’ye F-16 satışıyla ilgili skandal YPG kaidesi

Son dönemlerde Yunanistan’ın Türkiye’ye yönelik provokasyonları arttı. S-300’lerle yapılan taciz sonrası Türkiye’den çok sert reaksiyonlar geldi. Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, bugün yaptığı açıklamasında; “Akıllı olun, tarihi bize tekrarlatmayın” diyerek Yunanistan’ı uyardı. Bu gelişmelerin yankıları sürerken ABD’li senatör Chris van Hollen, Kathimerini’ye açıklamalarda bulundu.

NATO’nun sık sık ‘Önemli bir müttefik’ açıklaması yaptığı Türkiye ile ilgili skandal tabirlere başvuran Hollen, Türkiye’nin NATO içerisinde tutarsız bir müttefik olduğunu lisana getirdi.

Türkiye’ye sırf 45 kilometrelik aralıkta olan ve ABD tarafından cephaneliğe döndürülen Dedeağaç ile ilgili açıklamalarda bulunan Hollen, Ukrayna savaşına sonra bu bölgenin kıymetli olduğunu belirtti. “Sadece askeri açıdan değil, NATO’nun korunması ve cephedeki devletlerin ve Ukrayna halkının kendilerini savunmaları için gerekli teçhizatın sağlanması açısından da kıymetli olan Dedeağaç limanındaki faaliyetlerde bunu açıkça görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Hollen, daha önce ABD Temsilciler Meclisi’nde Miçotakis’in Türkiye’ye F-16 satışı yapmayın’ talebinde bulunmasının akabinde gazetenin “Ankara’ya eski ve yeni F-16’ların satışı konusunda Senato nerede duruyor?” sorusunu yanıtarken Kongrenin Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemini almasının ardındna F-35 programından çıkarıldığını hatırlattı.

“ENGELLEMEK İÇİN ETKİN ROL OYNADIM”

Kendisinin şahsen F-35’lerin Türkiye’ye satışını engellemek için faal rol oynadığını itiraf eden Hollen, F-16’ların satışı ve modernizasyonu ile ilgili de skandal sözlere başvurdu.

Türkiye’ye F-16 verilmesi için yeni kurallar öne sürülmesi gerektiğini belirten Hollen, “Türkiye’nin F-16’ları Yunanistan gibi NATO ülkelerinin hava alanını işgal etmek için kullanmayacağı şartını içermelidir” sözlerini kullandı.

HADDİ AŞAN KELAMLAR: YPG/PKK İÇİN DE F-16’LAR YASAKLANMALI

Terör örgütü YPG/PKK’ya takviyesini alenen gösteren Hollen, müttefiki olan YPG/PKK için de F-16’ların kullanılmasının yasaklanması gerektiğini söyledi.

Hollen, Kongre’nin F-35 konusunda baskın rol oynadığını belirtirken, F-16 konusunda da Biden’ın kelamlarına karşın birebir tutumu izleyeceğine inandığını belirtti.