Abdülhamid Han 15 Temmuz’da vazifeye başlayacak

Türkiye’nin filosuna kattığı 4’üncü sondaj gemisinde son hazırlıklar süratle sürerken 25 gün içerisinde vazifeye hazır olmasının beklendiği bildirildi. Gurur duyan vatandaşlar karşısına kamp kurup, tatil yaptığı devasa gemiyi yoldan geçerken görenler de durup fotoğraf çektirmeden bölgeden ayrılmıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ismini ‘Abdülhamid Han’ olarak açıkladığı Türkiye’nin 4’üncü sondaj gemisinde çalışmalar Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Taşucu Limanı’nda sürüyor. Kırmızı beyaza boyanan ve Türk bayrağı işlenen gemideki çalışmaların 25 gün içinde tamamlanarak vazifeye hazır hale geleceği öğrenildi.

Mersin-Antalya D-400 karayolundan geçen herkesin rahatlıkla gördüğü devasa Gemi vatandaşların da ilgisini çekiyor. Yoldan geçen vatandaşlar mola verip geminin oluşturduğu mükemmel görüntüyü izleyerek hatıra fotoğrafı çektiriyor. Birtakım vatandaşlar da kıyı kenarında kamp kurarak hem deniz keyfini yaşıyor, hem de ‘gurur’ tablosunu izleyerek gününü geçiriyor.

FİLONUN EN GÜÇLÜSÜ 15 TEMMUZ’DA MİSYONA BAŞLAYACAK

Yedinci jenerasyon olmasının yanı sıra 238 metre uzunluğu, 42 metre genişliği ve çift güvenlik sistemiyle öne çıkan sondaj gemisi Abdülhamid Han, filosunun teknik açıdan hem en donanımlısı hem de en uzunu olarak “Mavi Vatan”daki hidrokarbon arama çalışmalarına değerli bir güç katması bekleniyor. Çift kule ile faal pozisyonlandırma sistemine sahip 200 mürettebat kapasiteli geminin 12 bin 200 metreye kadar sondaj yapabilme yeteneği olduğu biliniyor. Güney Kore’deki Okpo Limanı’ndan yola çıktıktan sonra 19 Mayıs’ta Mersin’in Taşucu Limanı’na ulaşmasının ardından çalışmalara başlanan geminin 15 Temmuz’da misyona başlamasının planlandığı öğrenildi.

GURURLUYUZ, BUNLAR BÜYÜK HİZMETLER

Bölgede kamp yaptığını ve karşısında ‘Abdülhamid Han’ gemisinin hazırlandığını belirten vatandaşlardan Kemal Savran, “Vatanımıza, milletimize güzel uğurlu olsun. Karşımızda Akdeniz, Abdülhamid Han görüntüsü, karşımızda Kıbrıs. Bugün burada kamp yapalım dedik. Gururluyuz. Dosta itimat düşmana dehşet salan üretimlerimiz başladı çok şükür. Bunlar büyük hizmetler. İnşallah çocuklarımız ve geleceğimiz için hoş ve emin adımlarla amaçlarımıza ilerliyoruz” dedi.

Kardeşiyle birlikte kamp yapanlardan Selahattin Savran da, ‘Abdülhamid Han’ gemisi görünümü karşısında kamp yapmanın kendileri için hoş olduğunu kaydetti.

Muğla Fethiye’den seyahat gayeli geldiklerini anımsatan vatandaşlardan Tuğrul Kaynak ise, “Gelirken yol kenarında tesadüfen gördük. Televizyonlarda daima görüyorduk lakin nitekim süper olduğunu canlı canlı şahsen gördük. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” sözlerini kullandı.

 

KAYNAK: İHA