Altın Fiyatları Patladı! Haftaya Bu Rakamlar Bekleniyor!

Altın piyasası, bankacılık sektörünün olumsuz etkileri arasında fiyatların üç yılın en iyi haftasını görmesiyle yükseldi. Analistler, piyasalar Çarşamba günü yapılması planlanan Federal Reserve para politikası toplantısına doğru ilerlerken, önümüzdeki hafta altın fiyatları için 2.000 dolar testini dışlamıyor.

Bu, altın fiyatları için iyi bir şey!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, kıymetli metal geçen hafta 1.867 dolardan 1.980 doların üzerine çıkarak 110 dolardan fazla kazanç kaydetti. Böylece, Mart 2020’den bu yana en iyi performansını sergiledi. Piyasaların tüm hafta boyunca hazırlanmakta olduğu en büyük olay olan Federal Reserve para politikası toplantısı, şimdi periferide. Analistlere göre, bu hafta faiz artışı beklentilerindeki vahşi dalgalanmaların ardından altın piyasası kazanan bir konumda. TD Securities emtia stratejisi küresel başkanı Bart Melek, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Piyasalar, Fed’in 25 baz puanlık bir artış daha yapacağı ve ardından muhtemelen bir süre bunun üzerinde oturup ne olacağını bekleyeceği sonucuna varıyor. Altın perspektifinden bakıldığında, bankacılık sistemindeki aksamalar ve ABD Hazine Bakanlığı’nın yardım etme isteği göz önüne alındığında, enflasyonun daha yüksek bir seviyede daha uzun süre kalmasına izin veren bir uyum sağlayabiliriz. Bu altın için iyi bir şey.

Bart Melek, altın piyasasındaki fikir birliğinin, enflasyonun kontrol altına alınmasından önce Fed’in gevşeme yapması gerektiği yönünde olduğunu da sözlerine ekliyor. Ve bu, sadece birkaç hafta öncesine göre perspektifte büyük bir değişiklik.

Fed, ​​kesinlikle bir şeyleri kıracak!

Piyasalar Çarşamba günü için 25 baz puanlık bir artışı fiyatlıyor, ancak yatırımcılar daha çok potansiyel duraklama ve ardından gelebilecek faiz indirimlerine odaklanmış durumda. Gainesville Coins değerli metaller uzmanı Everett Millman, bir başka 25 baz puanlık artışın, Fed’in güvenilirliğini korumak için yaptığı bir hareketten başka bir şey olarak yorumlanamayacağını söylüyor.

Millman, “Daha yüksek oranlardan bu kadar çabuk vazgeçiyor gibi görünmek istemiyorlar” diyor. Ayrıca Millman, Çarşamba günkü kararın ardından Fed’in faiz oranlarını artırmaya devam etmesinin pek olası olmadığını da sözlerine ekliyor. Bu bağlamda, “Fed ayağını pedalda tutarsa ​​kesinlikle bir şeyler kırılacak” yorumunu yapıyor.

ECB bize ne dedi?

Avrupa Merkez Bankası (ECB), bankacılık sektörü endişeleri ve piyasa çalkantısına rağmen bu hafta faiz oranlarını 50 baz puan artırdı ve şahin duruşunu sürdürdü. RJO Futures kıdemli piyasa stratejisti Frank Cholly, bunun piyasalara Fed’in de mevcut planlarını sürdüreceğine dair güven verdiğini söylüyor. Buradan hareketle şu açıklamayı yapıyor:

Piyasa dün ECB’nin 50 baz puan artırmasıyla cevabını aldı. Lagarde, enflasyonun çok uzun süredir çok yüksek olduğu noktasını vurguladı. Yüzde 2 enflasyonun gerçekçi olduğunu düşünmüyorum. Artık yol boyunca bazı şeyleri kıracaklarını biliyorlar.

Altın fiyatları 2.000 doları test edecek mi?

Analistler, bankacılık bulaşma riskinin daha da yayılması korkusuyla, altının önümüzdeki hafta büyük bir kâr elde etmeden önce 2.000 doları test etmesinin çok muhtemel olduğunu söylüyor. Millman, bu konudaki tahminlerini şu şekilde izah ediyor:

Altın geçen yılki 2.000 doların üzerindeki zirveleri tekrar test ederse şaşırmam. Geleceği göremiyoruz, ancak bankacılık durumu gün geçtikçe daha da kaygı verici hale geliyor. Fed, savunmasız bankaları kurtarmaya çalışmak ve enflasyonla mücadele etmek arasında bir kaya ile zor bir yer arasında sıkıştı. Bu iki hedef zıt amaçlara sahip görünüyor. Bankacılık sisteminde daha fazla stres yaratmadan oranları yükseltmek zor.

Bart Melek, altının önümüzdeki hafta 2 bin doları test etmemesi için hiçbir neden olmadığına dikkat çekiyor. Analist, “Bu yukarı hareketin iyi bir kısmı kısa mesafeli. Ama özlemler de başlamış olabilir,” diyor.

Frank Cholly, fırsatları kaçırma korkusunun (FOMO) fiyatları yükselttiğini belirtiyor. Bu nedenle, “Bu, bir şeyleri kaçırmanın orijinal korkusudur. Altın ucuzladığında, insanlar ondan uzak durma eğilimindedir. Ama fiyatlar yükselince insanlar daha çok alıyor,” yorumunu yapıyor. Cholly, şu tahminlerini paylaşıyor:

Bu, belirli bir fiyat seviyesine ulaşıldığında talep yıkımı gören diğer emtialarda olanın tam tersi. Altının bu yıl bir ara 2.000 dolara ulaşacağını düşünmüştüm. Şimdi, 2.000 doların üzerine çıkacağına ve insanlar piyasayı kovalamaya başladıkça düşündüğümden daha hızlı olacağına ikna oldum.

Haftalık altın fiyatları teknik analizi

Teknik analist Christopher Lewis, bu haftaki altının teknik görünümünü şu şekilde resmediyor. Birçok risk iştahının yok edildiğini gördüğümüz için altın piyasaları hafta boyunca olağanüstü derecede güçlüydü. Bu noktada 2.000 dolar seviyesine ulaşmaya çalışıyoruz gibi görünse de o seviyeye gelmemiz çok zor olacak. Bununla birlikte, kısa vadeli bir geri çekilme yaşayabileceğimizi düşünüyorum. Ancak piyasanın daha yükseğe çıkmak istediğine karar verdiği açık ve bu nedenle altına bu prizmadan bakmanız gerekiyor.

Karar ve tabii ki sonrasındaki basın toplantısı etrafında çok fazla gürültü olacağından, önümüzdeki hafta Federal Reserve’e çok dikkat edin. Ne de olsa piyasa, Fed’in ne yapmaya hazır olduğunu belirlemeye çalışmak zorunda kalacak. Bu nedenle ABD doları ile ilgili pek çok beklenti bu varsayıma göre şekillenecek. Açıkçası, ABD doları ve altın aynı anda yükselebilir! Ancak şu anda bunun aşağı yukarı insanların servetlerini korumaya çalıştıkları bir durum olacağını düşünüyorum. Bununla birlikte, büyük bir direnç bariyerine yaklaşıyoruz.

Buradan geri çekilirsek, 1.900 dolar seviyesinin yakınında çok fazla destek görmeyi beklerim. 1.900 dolar seviyesi, daha önce oradan bir hamle yapmaya çalıştığımız büyük, yuvarlak, psikolojik olarak önemli bir rakam. Nihayetinde, bu bir süredir otomatik pilotta olan bir pazar ve şimdi biraz soğuyabileceğimizi düşünüyorum. Ancak, 2.000 dolar seviyesinin üzerine çıkarsak, bu şey gerçekten yükselmeye başlayabilir.

Gelecek haftanın verileri

  • Salı: ABD mevcut ev satışları
  • Çarşamba: Fed kararı
  • Perşembe: ABD’de işsizlik başvuruları, yeni ev satışları
  • Cuma: ABD dayanıklı mal siparişleri

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*