Anadolu geleneğinden izler taşıyan kubbeli fırın kalıntısı

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan ve resmi hafriyatları 150 yıl evvel başlayan, pek çok arkeolojik keşfin yapıldığı Troya’da çalışmalar sürüyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığının müsaadesi, Türk Tarih Kurumunun dayanağı ve ana sponsor İÇDAŞ AŞ’nin sağladığı imkanlarla yürütülen hafriyatlarda bulunan fırın kalıntısı, bölgedeki Anadolu kültürüne ilişkin izlere ait arkeologlara değerli ipuçları verdi.

İlginç buluntular

AA’da yer alan habere nazaran; Aslan, bilhassa Alman arkeolog Prof. Manfred Osman Korfmann periyodu kazılarında Troya’nın Anadolu kültürünün bir uzantısı olduğunun mimari ve çanak çömlek üzere buluntulardan anlaşıldığını aktardı.

“3 bin 700 yıllık geçmişe sahip”

Son Tunç Çağı olarak tanımladıkları Homeros Troyası’nda kentin güney girişinin çabucak önündeki alanda 5 yıldır hafriyat yaptıklarını belirten Aslan, “Ana kayanın çabucak üzerinde, milattan evvel 1700’lere tarihlediğimiz periyoda ilişkin kubbeli fırın karşımıza çıktı. Bu fırının enteresanlığı, 3 bin 700 yıllık bir tarihi geçmişinin kelam konusu olması” dedi.

“Troya, Anadolu’dur”

Prof. Dr. Rüstem Aslan, kubbeli fırın kalıntısının Troya için çok değerli bir bilgi olduğunu vurguladı.

Kalıntının “Troya 6” ve “Troya 7” olarak isimlendirdikleri, Troya Savaşı ile ilişkilendirilen periyodun çabucak önünde yer aldığını aktaran Aslan, şu sözleri kullandı:

“Önceki yıllarda Prof. Korfmann, Troya’yı bir Anadolu kültürü olarak tanımlamıştı. Bunun çıkış noktası ise hem mimari yapı hem de burada kubbeli fırınların ortaya çıkmasıydı. Biz de Troya’daki yerleşim tarihinde ve birinci defa Anadolu’da ağır bir formda görülen kubbeli fırınların bizim ‘Troya 4’ ve ‘Troya 5’ olarak tanımladığımız milattan evvel 2000’lerde karşımıza çıktığını görüyoruz. Bundan sonra da Anadolu’daki bu gelenek hem mimaride Troya’da kendini gösteriyor hem de Korfmann’ın bu buluntuların ağır halde çıkması sonrasında bu devri ve bundan sonraki devri Troya, Anadolu kültürü olarak tanımlamasıyla eşleşiyor.”