Atatürk’ün gündeme oturan görüntüleri

Mustafa Kemal Atatürk’ün, Orman Çiftliği’nde dönemin müdürü Tahsin Coşkan’dan bilgi alıp ABD Büyükelçisi Joseph C. Grew ile paylaştığı görüntüler gündeme oturdu.

Renklendirilmiş haliyle göze çok daha güzel gelen görüntülerde bugün binalarla dolu olan Atatürk Orman Çiftliği’nin nasıl yoktan var edildiği Büyükelçiye Atatürk ve Tahsin Coşkan tarafından bizzat aktarılıyor.

Arkada Afet İnan’ın da olduğu görüntülerde Atatürk ABD Büyükelçisi ile Fransızca iletişim kurarken, Tahsi Coşkan da çiftlikte kısa sürede 1 milyon ağaç diktiklerini anlatıyor.

Öte yandan ABD Büyükelçisi ile söz konusu görüşme Büyükelçinin Orman Çiftliğine ziyareti sırasında gerçekleşti.

ABD Fox Movietone Flm Şirketinin 11 Kasım 1930 tarihinde çektiği görüntüler yıllar sonra yapay zeka tarafından renklendirilmişti.

TAHSİN COŞKAN KİMDİR

1890 Çemişgezek doğumlu Yasin Tahsin Coşkan eski Tarım Bakanıdır. Görüntüler çekildiği dönemde Atatürk Orman Çiftliğinin kurucusu ve müdürüydü.

İstanbul Halkalı Yüksek Ziraat Okulu’nu bitirdi.

Bursa Ziraat Okulu Öğretmenliği, Kastamonu Ziraat Müdürlüğü, Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü, Ziraat Umum Müfettişliği, III. Dönem Yozgat, IV., V., VI., VII., VIII. ve IX. Dönem Kastamonu Milletvekili ile Gümrük Tekel ve Tarım Bakanlıkları yaptı.

Evli ve iki çocuk babasıydı ve Fransızcayı da çok iyi konuşuyordu.

13 Mart 1952’de 62 yaşındayken hayatını kaybetti.