Bakan Bozdağ’dan İsveç ve Finlandiya’ya iade yansısı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, NTV canlı yayınında Funda Görey’in gündeme ait sorularını yanıtlıyor.

Bakan Bozdağ’a yöneltilen sorular ve karşılıkları şöyle;

AVUKAT FİYATLARI GÜNCELLENECEK Mİ?

81 baronun ortak kararı ile CMK fiyat tarifesinin uygunlaştırılması talebi ile hareket kararı alındı. 20 Eylül’de 1 günlük akabinde 3 günlük iş bırakma hareketleri yapılacak. Fiyat güncellemesi gündemde mi?

Beklentilerin üzerinde bir tarife hazırladık. Avukatların haklarının en üst seviyede korunması Adalet Bakanı olarak benim birinci görevim. Avukatlarla ilgili önemli çalışmalar yapıyoruz. Mevzuata muhalif bir adım atamayız, kimse beklemesin. Bu bahiste düzenleme yapacağımızı beyan ettik. Bütün artışları gözeterek tarifeyi hazırlayacağız. Bir tane değil yüz tane aksiyon yapsalar benim açımdan bir değeri yok. Avukatları düşünmek zorundayız onların haklarını koruyacağız. 

”FİNLANDİYA VE İSVEÇ TÜRKİYE’YE VERDİĞİ KELAMI TUTMALI”

Yurt dışından iadesi beklenen isimler Arnavutluk’tan Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer, Bulgaristan’dan Levent Göktaş, İsveç ve Finlandiya’dan da istenen teröristler vardı. Ne durumda iade süreçleri?

Finlandiya 6 kişinin belgesini tekrar inceledi ve iade talebini reddetti yine.

İade taleplerimizi hazırladık ve gönderdik. Bundan sonraki etap o ülkelerde isimli idari makamların kararına nazaran şekillenecektir. Evraklar Arnavutluk ve Bulgaristan’a ulaştı. Değerlendirmeler devam ediyor. Birtakım yerlerde azami 40 gün içerisinde karar verilmesi gerekiyor. 10 gün içerisinde de karar çıkabilir 40 gün içerisinde de. Finlandiya ve İsveç iadeleri biraz daha farklı. Madrid’de mutabakat metni imzalandı izleme komitesi kuruldu. Ekim ayında Finlandiya ve İsveç’ten gelen uzmanlar mevzuyu ele alacak. Finlandiya’da İsveç’te ellerindeki evraktaki kanıtlar iade için kâfi olduğu halde şu anda tek bir kişiyi iade etmediler. Finlandiya’da PKK’dan 3 kişi, FETÖ’den 4 kişi var toplam 7 kişi. Finlandiya ve İsveç Türkiye’ye verdiği kelamı tutmalı.

”ÜZERİNDE DURDUĞUMUZ KAPSAMLI BİR YARGI PAKETİ VAR”

Yeni yargı paketi hazırlığı var mı?

Adalet Bakanlığı yargı alanında yeni çalışmalar yapıyor. Üzerinde durduğumuz kapsamlı bir yargı paketi var.

HASTA TUTUKLU, MAHKUMLARIN DURUMU

Hasta tutuklu ve mahkumlarla ilgili sanki biz ne yapabiliriz. Şu anda arkadaşlarımız bir çalışma yürütüyor. Şimdi teklifler var. Yeni bir düzenleme gereksinimi olduğunu görüyoruz.

TARTIŞILAN YARGI KARARLARI

Hukuki kararlarla ilgili tartışmalarla devam edelim. Bu noktada hakim ve savcılar da kimi vakit verdikleri kararlarla gündeme geliyor. Müzikçi Gülşen ile ilgili süreçte gördük. Son vakitlerde da mesleksel deneyimi nisbeten az olan şahısların atamaları tartışma konusu oldu. Bu tenkitlere ne dersiniz?

HSK atamaları yaparken aşikâr unsurlar çerçevesinde yapıyor. İstanbul’da birinci sınıf olmuş hakim ve savcılarımız vazife yapıyorlar. Liyakatli hakim ve savcılarımız.

”SİYASİ TARAFTARLIĞA NAZARAN TENKİT YAPILIYOR”

Bir karar veriliyor tutuklama oluyor tutuklanan bireye bakarak evraktaki kanıta bakmadan siyasi taraftarlığa nazaran bir kıymetlendirme yapılıyor. Türkiye’de yaklaşık 23 bin hakim ve savcımız var. 8 milyon evrakın içerisinde Türkiye’nn tartıştığı karar sayısı yıl boyunca sanki kaç? Benim yargıya talimat verme yetkim yok.

‘HERKES HAKİMLİĞE, SAVCILIĞA SOYUNMASIN”

Sayın Kılıçdaroğlu ‘Gelirsem şunu hür bırakacağım’ diyor. Bir yandan ‘Yargı bağımsız’ diyor bir yandan kendini hakim yerine koyuyor. Herkes hakimliği savcılığa lütfen soyunmasın. İstinaf temyiz yolu var. Bu süreçleri işletmek yanlışsız olandır.

Tutuklama kurumunun gerçek kullanıldığına inanıyor musunuz kimi belgelerde?

Tutuklama önlemi hukukumuzda olan bir önlem. Mahkeme bir karar verdiyse o kadar yanlışsız eğri sonuçlarına uymak zorundayız. Değerli olan sistemin işlemesidir. Türkiye’de tıkanan bir sistem yok işleyen bir sistem var.

6’LI MASANIN ADAYI KİM OLACAK?

Cumhurbaşkanı adaylığı tartışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce tek aday çıkabilecek mi Sayın Erdoğan’ın karşısına?

Ben de herkes üzere adayın kim olacağını merak ediyorum. Yüzde 50 artı 1 oya muhtaçlık var.

”GİZLİ ORTAK HDP” TARTIŞMASI

HDP bu masanın bilinmeyen ortağı değil 6 artı 1’in artıdan sonraki ortağı. Birinci tıp Sayın Cumhurbaşkanımızın başarısıyla neticelenecektir. HDP seçmeninin takviyesi olmadan yüzde 50’ye yaklaşamazlar.

 

KAYNAK: NTV