Bakan Karaismailoğlu: Tüm doğal afetlere karşı çok daha güçlü ve hazır bir Türkiye var

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, selden sonra yapılan yeni köprüleri eskilerine göre daha güçlü ve inançlı inşa edildiğini söyleyerek, “Tüm doğal afetlere karşı çok daha güçlü ve hazır bir Türkiye var” dedi.

Sinop’un Ayancık ilçesinde taşan Ayancık Çayı, ilçedeki yollara ziyan vermiş ve ilçenin iki yakasını bağlayan köprüler yıkılmıştı. 80 günde tamamlanan Terminal köprüsü ve daha sonrasında da Şevki Şentürk Köprüsü hizmete açılmış ve İkisu Köprüsü’nde çalışmalar devam etmekteydi.

Sona gelinen İkisu Köprüsü, yeni halinden 50 metre daha uzun, kemer görünümünde ve ayak açıklıkları ise daha geniş olarak yapıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, açılış öncesi yaptığı konuşmasında kelamlarına Pençe-Kilit Operasyonunda şehit düşen askerleri anarak başladı.

“HAZIR BİR TÜRKİYE VAR”

Bakan Karaismailoğlu, şu sözleri kullandı;

*Artık sel olsun, zelzele olsun tüm doğal afetlere karşı çok daha güçlü ve hazır bir Türkiye var. Bu gerçeği Elazığ ve İzmir sarsıntılarını yaşayan vatandaşlarımız da gördü. Sizler de yaşadığınız sel felaketinde Türkiye’nin gücüne yakinen şahit oldunuz.

*Selden etkilenen tüm bölgelere vakit kaybetmeden devletimizin tüm üniteleriyle ulaştık. Hasar gören bölgelere topyekün omuzlarımızın üstüne aldık ve çok kısa bir müddette hayatı olağana döndürdük.

*Selde denize akan ve deniz trafiğini tehlikeye düşüren 64 bin 700 metre küp tomruğu birinci kere uyguladığımız çelik ağ sistemiyle denizden topladık.

*Hatırlayacağınız üzere Kastamonu, Bartın ve Sinop’ta 115 km uzunluğunda yolumuz hasar görmüş ve 8 köprümüz tahrip olmuştu. Kastamonu’da Türkeli-Çatalzeytin ortasını bağlayan Çatalzeytin köprüsünün yerine yenisini 52 gün üzere rekor bir müddette inşa ettik ve hizmete açtık.

*69 günde Bartın’da bulunan Kumluca 2 köprüsünü tamamladık, akabinde Kavlakdibi köprüsünü de hizmete verdik. Sinop’ta bulunan 564 km yol ağının 54 kilometrelik bölümünde hasarlar meydana gelmiş, Ayancık-Türkeli ortasındaki İkisu köprüsü, Ayancık kent merkezinde bulunan Terminal ve Şevki Şentürk köprüleri yıkılmıştı. Afetin çabucak akabinde Sinop genelinde iş makinaları ve çalışanımızla çalışmalara çabucak başladık.

“KAPSAMLI HİZMET VERECEKTİR”

*Açılışını yapacağımız İkisu Köprüsü ve kavşak imalatları ile de Türkeli-Ayancık ortasındaki inançlı ulaşımı sağlamış oluyoruz. Ayancık Çayı üzerinde hasar gören İkisu Köprüsünün yerine yeni güzergâhta inşa ettiğimiz İkisu Köprüsü tam 140 metre uzunluğunda.

*Yapımında 68 adet fora kazık kullandığımız ve 5 açıklıklı olarak tesis ettiğimiz köprümüz taşıt trafiğine bütümlü sıcak karışık kaplamalı hizmet verecektir.

*Bundan sonra Allah göstermesin muhtemel bir afet durumunda etkilenmeyecek köprüler inşa ettik. Köprülerin ayak açıklıklarını da kemer formu vererek oluşabilecek çok yağışlarda daha fazla ölçüde suyun geçişine uygun hale getirdik. İkisu Köprümüz iyi uğurlu olsun. İHA