Bakan Özer ‘sessiz devrim’ diyerek açıkladı: Tüm okullara bütçe gönderdik

CNN Türk’deki programa katılan Bakan Özer, soruları cevaplıyor.

İşte Bakan Özer’in açıklamalarından satır başları:

“TÜM ÖĞRENCİLERİMİZE YARDIMCI KAYNAK KİTAPLARI SAĞLADIK”

Hazırlıklara çok erken başladık. Cumhuriyet’in 100. yılına girerken tüm öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz sıkıntısız bir periyot geçirsin istedik. Bu sene bir yenilik yaptık. Yardımcı kaynak sorun vardı. Tüm öğrencilerimize fiyatsız formda yardımcı kaynak kitapları sağlıyoruz. 2022-2023 eğitim öğretim devrinde sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla, okul kitaplarının haricinde yardımcı kaynak kitaplarını da fiyatsız vermeye başladık.

“OKULLARA BİRİNCİ KERE DİREKT BÜTÇE GİTTİ”

Sessiz bir ihtilal oldu, birinci sefer Ulusal Eğitim Bakanlığı tüm okullara bütçe gönderdi. Paklık, tamir üzere muhtaçlıkları karşılamaları için velilerden bağış toplanmaması için. Türkiye’de bütçe gönderilmemiş tek bir okul kalmadı. vilayet ve ilçelerden kestik, direkt okullara gönderiyoruz bütçeleri. Daha evvelce vilayet ve ilçe müdürlükleri belirliyordu okulları. 3 milyar 750 milyon TL bütçe gönderildi. Nereye kullanıldı, hangi harcama kalemine kullanıldı bunları inceliyoruz. Asıl olan şey düzgünleştirme kültürüdür. Sürdürülebilir uygunlaştırma çeşidini hayatımıza monte etmeliyiz.

“1 YILDA 3 MİLYARLIK PROJEYİ TAMAMLADIK”

4 bin 256 okulun sarsıntıya dayanıklılıklarını, güçlendirilmesini ve tamirini yaptık. Temel eğitimde 10 bin okul projesini tamamladık. 1 yılda 3 milyarlık bir projeyi tamamladık. 1 Eylül prestiji ile 20 bin Öğretmen ataması yapıldı. Bu ortada Özge Kılıç öğretmenimiz rahmetle anmak istiyorum. Eğitim sistemimizde 1.2 milyon öğretmen var. Son 20 yılda atama yapılmayan bir periyot yok. Bakanlık değişen önceliklere nazaran kesinlikle atamasını yapar. Bizim en büyük avantajımız şu, Türkiye öğretmen sayısına düşen Öğrenci sayısını da azalttı. Öğretmen başına 40 öğrenci geliyorsa şuan 25 öğrenci denk geliyor. 857 bin dersliğin yüzde 60’a yakınında öğrenci sayısı 25’in altında.

“KARİYER SINAVI” TARTIŞMALARI

Öğretmen alımlarının tek bir yolu var o da KPSS, toplumsal medyadaki argümanlar gerçek dışı. Biz öğretmenlerimizi daima desteklemek için çalışma yaptık. Bu birinci kere sisteme alınan bir uygulama değil. Biz eğitim sisteminin içine yeni bir unvan sistemi getirmiyoruz. Eğitimini tamamlayan ve imtihanını muvaffakiyetle geçirenler uzman öğretmen olsunlar istiyoruz. Şuan kaideleri sağlayan öğretmenlerin yüzde 95’i uzman ve başöğretmenliğe başvurdu. 614 bin öğretmen eğitimini tamamladı ve imtihana girecek. Hangi alana başvurduysa o alana geçecek, kota yok. Bir eğitim sistemi öğretmeni kadar güçlüdür, o yüzden biz öğretmenlerimizi daima desteklemek ve yatırım yapmak istiyoruz. Okul idaresi öğretmenler ile bir ortaya gelecek “arkadaşlar ne eksiğiniz vzr, hangi alanda gelişmek istiyorsunuz” sorup ona yönelik eğitimler almasını sağlıyoruz. Uzman öğretmenken bir derece aldığı vakit başöğretmen olduğu vakit da bir derece alacak. Bizim mümkün olduğu kadar öğretmenlerimizi yüksek lisans ve doktora ile buluşturmamız lazım.

“SINAVA GİRMEYİN” DEMEK KANUNA KARŞIT DAVRANMAKTIR”

Bu düzenleme, tüm öğretmenlerin özlük hakkını uygunlaştırmak için yapılan bir düzenleme değildir. Bu süreç öğretmene bağlı ister başvurur, ister başvurmaz. Yüzde 95’i başvurmuş. Yapılan imtihan öğretmenin yeterliliğini ölçme imtihanı değil, bu iş için 180 saatlik verdiğimiz eğitimi ölçme imtihanıdır. Kovid sürecinde biz öğretmenlerimizle el ele verdik. Gerekli önlemler alındığı takdirde gördük ki, okullarımız en emniyetli yer oldu. Kanunda imtihan var, “Sınava girmeyin” demek kanuna ters davranmak demektir. Bizim istediğimiz şey şuydu. Bir başlangıç olsun, meslek kanunu çıksın.

“TÜM DÜNYA OKUL ÖNCESİ EĞİTİME YATIRIM YAPIYOR”

Son 20 yılda okullaşma oranı birinci kere yüzde 90’ların üzerine çıktı. Fakat tüm hükümet programlarında okul öncesi eğitime vurgu yapılırken artış istenilen kadar olmamıştı. Tüm dünya okul öncesi eğitime yatırım yapıyor. Okul öncesi eğitimin en değerli tarafı, giden ile gidemeyen ortasındaki farklarda aşikâr oluyor ve olağan eğitime geçildiğinde bu farkları çok görüyorduk. okullaşma oranı 5 yaş yüzde 78’di, yüzde 93 oldu. 550 bine yakın yeni öğrenci sisteme girdi. Amacımız, 2022 yılının sonunda 5 yaşındaki öğrencilerimizin okullaşma oranını yüzde 100’e çıkarmak.