Beyaz Saray’daki kapalı kayıtları aldı mı? Trump’ın konutuna FBI baskını

Eski ABD Lideri Donald Trump, Florida’da bulunan Mar-A-Lago malikanesinin dün Federal Soruşturma Ofisi (FBI) casusları tarafından arandığını duyurdu.

Trump, yazılı açıklamasında, “Florida, Palm Beach’teki hoş meskenim Mar-A-Lago şu anda kuşatma altında, büyük bir FBI casusu kümesi tarafından baskın yapılıp işgal edildi, bu milletimiz için karanlık bir vakittir. Daha evvel hiçbir ABD Liderinin başına bu türlü bir şey gelmedi.” tabirlerini paylaştı.

‘Evime yapılan habersiz baskın uygun değil’

FBI casuslarının mülkünde bulunan bir kasayı kırdığını argüman eden Trump, “İlgili devlet kurumlarıyla yapılan çalışma ve iş birliğinden sonra meskenime yapılan bu habersiz baskın gerekli yahut uygun değildir.” değerlendirmesinde bulundu.

Gizli kayıtları aldı mı?

Associated Press, bahisten bilgisi bulunan bireylere dayanarak, FBI aramasının, Trump’ın Beyaz Saray’daki misyonu sırasında Florida’daki ikametgahına bâtın kayıtları alıp almadığına ait bir soruşturmayla ilgili olduğunu belirtti. Adalet Bakanlığının, bu yılın başlarında Ulusal Arşivler ve Kayıtlar Yönetimi tarafından Mar-A-Lago’dan alınan 15 kutu evrakın içinden çıkan saklı kayıtların varlığını araştırdığı kaydedildi.

Federal maddelerin, bâtın devlet dokümanlarının maddelerce belirlenmiş yetkili yerlerden dışarı çıkarılmasını yasakladığı bilgisi paylaşıldı.