BM: Dünya en önemli besin ve güç kriziyle karşı karşıya

Rusya ve Ukrayna ortasında 24 Şubat’ta başlayan savaş sürat kesmeden devam ederken, savaşın tesirleri tüm dünyayı vurmaya devam ediyor.

BM, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşın besin, güç ve finans sistemleri üzerindeki tesirine ait yeni bir rapor yayımladı.

Rapora nazaran, 94 ülkede 1,6 milyar kişi Ukrayna savaşının tesirleri ile karşı kaşıya ve artan besin ve petrol fiyatlarıyla başa çıkmakta zahmet çekiyor.

Dünya en önemli krizle karşı karşıya

Rapor, Ukrayna savaşı nedeniyle dünyanın şimdiye kadarki en önemli besin, güç ve ekonomik krizin eşiğinde olduğuna işaret ediyor.

“Savaş eşi gibisi görülmemiş ekonomik kaos getiriyor”

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, rapora ait BM Genel Merkezinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Savaşın besin güvenliği, güç ve finans üzerindeki tesiri sistematik, şiddetli ve hızlanıyor. Savaş, eşi gibisi görülmemiş bir açlık ve yoksulluk, toplumsal ve ekonomik kaos getiriyor. ihtarında bulundu.

“Hiçbir ülke bu savaşın etkileirnden kaçamayacak”

Hiçbir ülkenin bu savaşın tesirlerinden kaçamayacağını belirten Guterres, savaş nedeniyle bu yıl 47 milyon kişinin daha besin güvensizliğiyle karşı karşıya kalabileceğini söyledi.

Artan besin ve petrol fiyatlarındaki kısır döngüyü kırmak, besin ve güç piyasalarına istikrar getirmek için Ukrayna tahılı ve Rus gübresinin global piyasalara yine kazandırılması gerektiğini söyleyen Guterres, Ukrayna tahılının inançlı ve manisiz bir biçimde Karadeniz üzerinden ihracatının sağlanması daveti yaptı.