Büyükada Edebiyat Müze Kütüphanesi açıldı

Haber: Sevda SARIKAYA-Kamera: Serkan KÖKMEN– RESTORASYONU tamamlanan Büyükada Edebiyat Müze Kütüphanesi Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz tarafından açıldı. Yavuz, açılışta yaptığı konuşmada, “Bugün itibariyle, Bakanlığımıza bağlı olarak hizmet veren kütüphane sayımız 1.275’e ulaştı. Edebiyat Müze Kütüphaneleriyle şehirlerimizle aidiyet bağları kurmuş şair ve yazarlarımızın hatırasını yaşatmayı ve okurlarla bağını güçlendirmeyi amaçlıyoruz. 75 gezici kütüphane ile de ülkemizin dört bir yanında, özellikle de deprem bölgesinde hizmet veriyoruz” dedi.

Restorasyonu tamamlanan Büyükada Edebiyat Müze Kütüphanesi’nin açılışı Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz tarafından yapıldı. Açılışa, AK Parti İstanbul Milletvekili Belma Satır, Adalar Kaymakamı Mustafa Ayhan ve vatandaşlar katıldı. Adalar’ın birçok şair ve yazara ev sahipliği yaptığını belirten Yavuz, “Adalar, edebiyat ve sanat dünyamızın birçok nadide şahsiyetine ev sahipliği yapmış, eserlerine ilham kaynağı olmuştur. Cumhuriyetimizin 100. yılında 100 yeni kütüphane açma hedefimizi gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz Büyükada Edebiyat Müze Kütüphanemizle birlikte, İstanbul’da bakanlığımıza bağlı kütüphanelerimizin sayısı 70’e yükseldi. Bugün itibariyle, bakanlığımıza bağlı olarak hizmet veren kütüphane sayımız bin 275’e ulaştı. 253 halk kütüphanemizi yeniden yapılandırdık, 68 halk kütüphanemizde de iyileştirme çalışmalarına devam ediyoruz” dedi.

“Deprem Bölgesinde Gezici Kütüphaneler Hizmet Veriyor”

Deprem bölgesinde gezici kütüphanelerde hizmet verildiğini ifade eden Yavuz, ” 75 gezici kütüphane ile ülkemizin dört bir yanında, özellikle de deprem bölgesinde hizmet veriyoruz. Artık vatandaşımızın olduğu her yerde kütüphane kuruyoruz. Yurt genelinde 18 bebek kütüphanesi, 11 AVM kütüphanesi, 2 gar kütüphanesi, 2 havalimanı kütüphanesi ve cezaevlerinde kurduğumuz 4 adalet kütüphanesini vatandaşlarımızla buluşturduk. Ayrıca, bugün hizmete açtığımız İstanbul Büyükada Edebiyat Müze Kütüphanemiz ile birlikte edebiyat müze kütüphanelerimizin sayısı 11’e ulaştı” diye konuştu.

“ŞAİR VE YAZARLARIMIZIN HATIRASINI YAŞATMAYI AMAÇLIYORUZ”

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2011 yılından beri Edebiyat Müze Kütüphaneleri projelerini hayata geçirdiğini belirten Yavuz, “Bu kütüphanelerle, şehirlerimizle aidiyet bağları kurmuş şair ve yazarlarımızın hatırasını yaşatmayı ve okurlarla bağını güçlendirmeyi amaçlıyoruz. Kütüphanemizin koleksiyonunu oluştururken, titiz bir çalışma yürüttük. Koleksiyonda, Adalar’da yaşamış ya da eserlerinde Adalar’a yer vermiş 92 yazarın eserleri, hayatları ve eserleriyle ilgili çalışmalar, müze kütüphaneciliğine uygun kitap ve yazma eserler bulunuyor. Kütüphanemizde, okuma salonlarına ilaveten, edebiyat söyleşilerine ve sanatsal etkinliklere uygun salonlar, yazarlara ait özel odalar, sergi alanları da mevcut” şeklinde konuştu.

“YAZARLARIN KİŞİSEL EŞYALARI AİLELERİ TARAFINDAN BAĞIŞLANDI”Konuşmasının ardından Yavuz, Büyükada Edebiyat Müze Kütüphanesi’ni kurdele keserek açtı. Kütüphaneyi gezen Yavuz, “Burada yazarlarımıza ait daktilo, bir karalama metni, okuduğu bir kitap, dolma kalem, gözlük gibi eşyalar var. Bunları, yazarlarımızın aileleri buraya bağışladı. Ziyaret noktasında bu eşyaların ilgi çekeceğini düşünüyoruz. Bu kütüphane aslında adaların minik kültür merkezi haline gelecek” dedi.

Görüntü dökümü: ———————-Saygı duruşu ve İstiklal marşından görüntü-Bakan Yardımcısı Yavuz’un konuşması-Yavuz’un kütüphaneyi gezmesinden detay-Yavuz ile röportaj

-Kütüphaneden genel ve detay görüntüler


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Kültür Sanat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir