Cumhurbaşkanı Erdoğan Toplumsal Konut projesinin detaylarını açıkladı: Müracaatlar yarın başlıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Toplumsal Konut Projesi Tanıtım Töreni’nde konuştu.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başlıkları;

Cumhuriyet tarihimizin en kapsamlı toplumsal konut kampanyamızın tanıtım toplantısı sebebiyle bir ortadayız.

Bakanlığımızı ve TOKİ’mizi tebrik ediyorum. Vatandaşlarımıza konutları, emlakı iş yerleri şimdiden güzel olmasını diliyorum. Ülkemizi asırlık yapıtlarla, projelerle buluşturduk.

Yüzde 90’ı toplumsal konut olmak üzere tam 1 milyon 170 konut inşa ettik. Dev hastaneler, on binlerce iş yeri, binlerce kamu binası, stadyumlar, her kısımdan insanımız için yüzlerce toplumsal tesis kazandırdık.

Şehri kent yapan en kıymetli ögeler olan doğal, tarihi ve kültürel mirasımızı müdafaaya ihtimam gösterdik. Hala 45 vilayetimizde 80 tarihi meydanımızı kültürel bedellere uygun olarak tekrar ülkemize kazandırıyoruz.

Edirne’de Mimar Sinan’ın emaneti Selimiye Camii’sini tekrar ayağa kaldırıyoruz. Bursa’da tarihi çarşıyı ve hanlar bölgesini ihya ediyoruz.

Ülkemize çağın tüm gereksinimleriyle donatılmış dev hastaneler, stadyumlar, her kısımdan insanımız İçin yüzlerce toplumsal tesis kazandırdık.

45 vilayetimizde 80 tarihi meydanımızı tekrar ülkemizi kazandırıyoruz. Edirne’de mimar Sinan’ın emaneti Selimiye cami ve etrafını tıpkı eski günlerinde olduğu üzere yine ayağa kaldırıyoruz.

2019 yılında evvel 50 bin adetlik akabinde 100 bin adetlik 2 toplumsal konut projesi başlatmıştık.

Bu projelere 81 vilayetimizin her köşesinden 2 milyon vatandaşımızın başvurması bizi daha büyük projelere sevk etmiştir.

Hedefimiz 81 vilayette 2023-2028 ortasını kapsayan 5 yıllık süreçte 500 bin toplumsal konut, 250 bin konut maksatlı arsa. 50 bin iş yeri yaparak milletimizin istifadesine sunmaktır.

2012 yılında toplamda 6,5 milyon yapıyı içeren tarihimizin en büyük kentsel dönüşümü başlattık. Elbette bunun yararlanıcısı da milletimizin ta kendisidir. Bugün de sizlerin huzurunda toplumsal konut odaklı şehircilik adımlarımıza yeni bir halka daha eklemenin memnunluğu içerisindeyiz.

Hep söylediğimiz üzere bizim kuvvetimiz millettir. Ülkemizin her yerinde yüz binlerce toplumsal konut, konut yerinin ve iş yerinin inşa müddetini başlatıyoruz. Müracaatlar yarın prestijiyle başlayacak ve ekim ayının sonuna kadar sürecek olan projenin birinci temeli yıl başında atıyoruz.

Bu kampanyamıza İstanbul’da hane geliri 18 bin liranın, başka vilayetlerde 16 bin liranın altında olan her vatandaşımız başvurabilecektir. Konutların 50 bini İstanbul, 18 bini Ankara, 12 bin 500’ü İzmir, 10 bini ise Gaziantep’te yapılacak.

Toplamda 608 bin lira 2+1 konutlarımıza, aylık 2 bin 280 liradan başlayan 240 ay vade ile sahip olunabileceklerdir. 50 bin konutu 18-30 yaş ortası gençlere tahsis ediyoruz.

Tek sıkıntımız, imkânı kısıtlı ailelerimizi, uygun kurallarla konut sahibi yapmaktır.

Sosyal konut projemizin birinci etabını oluşturan 250 bin toplumsal konut, 250 toplumsal konut yeri ve 10 bin iş yerini 2 yılda kullanıma sunmayı planlıyoruz.

Bu kampanyamıza İstanbul’da hane geliri 18 bin liranın, öbür vilayetlerde 16 bin liranın altında olan her vatandaşımız başvurabilecektir.

Toplamda 850 bin lira olan 3+1 konutlarımıza aylık 3 bin 180 liradan başlayan 240 ay vadeyle mesken sahibi olunabilecek.

Şehit yakınları ve gazilere 12 bin 500, engelli vatandaşlarımıza yüzde 5’e denk gelen 12 bin 500 konut, emeklilere ise 50 bin konut kontenjan ayırıyoruz” 350 ila 500 metrekarelik alanlardan oluşan müstakil parsel formundaki emlak var. 192 bin 500 liradan başlayan toplam fiyat ve 1.604 liradan başlayan taksitlerin 10 yıl vadeyle, faizsiz halde ödeneceği bir formülle vatandaşlarımıza satılacak.