Demir çelik dalına düzmece fatura operasyonu; 250 kişi yakalandı

Demir çelik bölümünde paravan şirketler üzerinden uydurma faturalarla kamuyu 25 milyar lira ziyana uğratan firmalara yönelik “Demir Yumruk” operasyonu düzenlendi. Operasyonda şu ana kadar Erol Eşrefoğlu (Evcil), ortalarında olduğu 3 farklı hata örgütünün başkanı ile birlikte 250 şahıs gözaltına alındı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı; Demir Çelik Dalında üretici olarak faaliyet gösteren ve güçlenerek monopolleşmeye çalışan cürüm örgütlerine yönelik, Hata İşlemek Gayesiyle Örgüt Kurma, Nitelikli Dolandırıcılık, Rüşvet ve 213 Sayılı Vergi Yordam Kanununa muhalefet cürümlerinden soruşturma başlattı.

Soruşturma kapsamında Ankara Emniyet Müdürlüğü yerleşkesinde Mali Cürümlerle Mücadale Şube Müdürlüğü vazifelileri, Vergi Kontrol Şurası Müfettişleri, MASAK işçisi ortak çalışma kümesi oluşturdu, bu kümeye KOM takımları de dayanak verdi.

10 AY BOYUNCA TEKNİK TAKİP YAPILDI, 3 BAŞKA CÜRÜM ÖRGÜTÜ TESPİT EDİLDİ

Oluşturulan ortak çalışma kümesi operasyonun hazırlık etabında her bilgi, evrak ve ayrıntısı titizlikle değerlendirken, 10 ay müddetince dinleme ve fiziki takip önlemlerini de uyguladı. Bu çalışmaların sonucunda Demir Çelik dalında faaliyet gösteren 3 farklı kabahat örgütü tespit edildi.

TEKEL OLUŞTURMUŞLAR

KAMUYU 25 MİLYAR LİRA ZİYANA UĞRATTILAR

ANKARA MERKEZLİ 29 VİLAYETTE EŞ VAKİTLİ OPERASYON

Ankara Emniyeti, Vergi Kontrol Konseyi ve MASAK çalışanından oluşan takımın 10 aylık titiz çalışması sonucu, bu sabah saatlerinde operasyonun düğmesine basıldı. Ankara merkezli ortalarında İstanbul, Hatay, İzmir, Adana ve Kocaeli vilayetlerinin de bulunduğu 29 vilayette eş vakitli “Demir Yumruk” operasyonu düzenlendi. Operasyonda 840 takım, 2100 işçi, 250 Vergi Müfettişi ve MASAK çalışanı vazife aldı.

Operasyonda 374 şahıs hakkında gözaltı kararı bulunurken, şu ana kadar 250 şahıs gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar ortasında Erol Eşrefoğlu’nun (Evcil) da ortasında olduğu 3 başka cürüm örgütü başkanı de bulunuluyor. 14 fabrika, 850 adreste arama ve elkoyma süreçleri devam ediyor.