Depremden 40 Gün Önce Hazırlanan Rapor Göz Ardı Edilmiş, Memur Pasif Göreve Çekilmiş

Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremlerde 45 binden fazla vatandaşımız hayatını kaybetmişti. Depremden etkilenen illerden biri olan Gaziantep’te, özellikle Nurdağı ilçesinde büyük yıkım yaşanmıştı. İlçenin AK Partili belediye başkanı Ökkeş Kavak da tutuklamıştı. Bugün ise ilçede yaşanan bir skandal ortaya çıktı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Gaziantep İl Müdürlüğü’nde görevli bir şube müdür, depremden 40 gün önce ilçedeki yapı stoğunun zayıflığı hakkında rapor hazırlamış.

BirGün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre; rapor hem dikkate alınmamış hem de raporda imzası bulunan yöneticinin de raporun il müdürlüğüne sunulmasının hemen ardından pasif göreve çekildiği iddia ediliyor.

27 Aralık 2022 tarihinde hazırlanan rapora göre, 1963-2022 döneminde İslahiye ilçesinde toplam 3 bin 215 binaya ruhsat verildi. 2018 yılından önce ruhsat verilen bina sayısı 2 bin 999, 2018 yılından sonra ruhsat verilen bina sayısı ise 216 oldu. Raporda, ruhsatlı yapı miktarının yalnızca ilçe merkezini kapsadığı Altınüzüm, Boğaziçi ve köy yerleşimlerindeki yapılar ile ilgili bilgi alınamadığı belirtildi.

Nurdağı’ndaki toplam ruhsatlı yapı sayısı ise 11 bin 225 olarak kaydedildi. Toplam 144 yapının 2018 yılından önce ruhsat aldığı, 165 yapının ruhsatının ise 2018 yılı ve sonrasına ait olduğu bildirildi. Raporda, Deprem Yönetmeliği’nin 2018 yılında revize edildiği ifade edilerek, “2018 yılı ruhsatlı betonarme binaların 2017 yılı deprem yönetmeliğine göre projelendirildiği düşünülerek, 2018 ve öncesi betonarme yapıların deprem risk analizinin yapılması gerekmektedir” denildi.

“Boşluklu briket olarak şehir merkezi veya köylerde yapılmış olan her türlü yapının, taşıyıcı sisteme sahip olmamaları nedeniyle riskli yapı olarak değerlendirilerek yıkılması gerekmektedir. İslahiye ve Nurdağı bölgesinde bulunan yapıların yapı karakteristikleri, yapım tekniği ve malzemelerinin detaylı olarak incelenmesi için yeterli miktarda ekip oluşturularak yerinde inceleme ile risk durumu analiz edilmelidir.”

Gaziantep Valisi Davut Gül, 23 Şubat’ta yaptığı açıklamada, Nurdağı ve İslahiye’de yıkılan binalarla ilgili kusurlu olduğu değerlendirilen Nurdağı’nın AK Partili Belediye Başkanı Ökkeş Kavak ile birlikte 22 kişinin tutuklandığını açıklamıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*