Esnaf ekonomiyi bu türlü özetledi: Bir dürümü iki kişi yiyor

İYİ Parti Başkanı Meral Akşener Ankara Yenimahalle’de esnafın kaygılarını dinledi. Bir kebapçı esnafı, “Vatandaşlar bir dürüm alıp iki tabağa koyduruyor. Bölüşüp yiyorlar’’ kelamlarıyla yaşanan ekonomik düşünceyi anlattı.

Cem YILDIRIM/ANKARA

İYİ Parti Önderi Meral Akşener Ankara Yenimahalle’de esnafın kederlerini dinledi. Bir kebapçı esnafı, “Vatandaşlar bir dürüm alıp iki tabağa koyduruyor. Bölüşüp yiyorlar. Bir tas çorba yahut bir lahmacun ile günü geçirmeye çalışıyorlar” dedi.

Tatlı satan bir diğer esnaf da “Vatandaş aç. Beşerler evvel karnını doyuracak ki sonra tatlı yiyecekler. İşler çok kötü” diyerek kederini anlattı. Ayakkabıcı ve zücaciyeci de ‘’İş yok” diye yakındı.

 

“MASRAF AĞIR, HAYAT PAHALI”

Kebap satan lokantada ‘İşler nasıl?’ diye soran Akşener’e esnaf, “Masraflar ağır, hayat değerli. Buranın dönmesi için günde 200-300 müşteriye gereksinim var. En fazla 100 kişi geliyor” dedi. Bir esnaf ise “Biz 30 yıldır Yenimahalle’deyiz, çok kriz atlattı ancak artık aldığımızı sonraki gün yerine koyamıyoruz” yanıtını verdi.

Bir öbür esnaf da, “İşler çok düştü. Bugün toplam 10 müşteri geldi. Yalnızca dürüm satıyoruz. Beşerler bir dürüm alıp, ikiye bölüp yiyor. Dükkanın kirası 5 bin lira, konutum de kira. Elektrik faturası 1500 lira geliyor. Kredi borcum, mal borcum hepsi var. Gün geçtikçe berbata gidiyoruz” dedi. Tatlıcılar da Akşener’e, ‘’Geçen yıl 170-180 TL’ye aldığımız şeker 1200 TL. Geçen ay 220 TL olan fıstık 400 TL. Bayram hareketliliği yok. Durumumuz çok kötü” diye keder yandı.