Et fiyatlarından kasaplar da şikâyetçi: Nereye gidiyoruz şu an bilmiyoruz, hâlâ zam geliyor

Son zamanlarda et fiyatlarındaki yükselişe kasaplar da anlam veremezken vatandaş da artık TL bazında alıma döndü. Kasaplar, vatandaşın artık “100 liralık, 200 liralık ver” diyerek kasap dükkanına girdiğini söylerken tavuk etine de bir haftada üç kere zam geldiğini belirtti. Esnaf yaşanan durumu “Nereye gidiyoruz şu an bilmiyoruz, hâlâ zam geliyor” diyerek anlattı.

Tüketici fiyatları bazından martta en fazla artış yüzde 19,90 ile dana etinde gerçekleşti. TÜİK verilerine göre bile kırmızı et fiyatı üç ayda yüzde 60 artarken, yükselişe kasaplar da anlam veremiyor.

“Aşırı bir yükseliş var, satışımız düştü”

Aksaray’da kasaplık yapan Hakan Darılmaz, vatandaşın artık et alamadığını belirterek, şu ifadeleri kaydetti: “Son zamanlarda et fiyatlarında inanılmaz bir yükseliş var. Bu yükselmenin sebebini hala bilmiyorum ama et hala yükseliyor. Bu üretimin olmamasından kaynaklanan bir durum. Bizler üretim yapmadığımız sürece et fiyatları önümüzdeki günlerde daha çok yükselecek. Et fiyatları 185-320 TL arası. Antrikot gibi değerli et statüsüne giren ürünlerimiz 400-425 civarında. Aşırı şekilde bir yükseliş var. Bu yükselişin önüne bir an önce geçilmesi gerekiyor çünkü et fiyatları yükseldikçe bütçemizin satışı şu anda düştü.

Vatandaş da tepkili. Vatandaş haklı şimdi tamam üretici de haklı ama, şu an yükselişlerin haddi hesabı yok. Karkas fiyatları şu an 205 TL. Sabahtan 205 liradan kesimi yapıldı. Böyle olunca ister istemez bu et fiyatının maliyeti otomatik olarak 260-270 lira oluyor. Bu işletmenin daha gelir giderleri var, sigortası, işçisi, maaşı var biz bunları düşünüyoruz. İşin içinden çıkamıyoruz bu sefer artık dursun. Bu et fiyatları yükseldikçe bizim satışımız çok azaldı.”

“Tavuğa bir haftada üç kez zam geldi”

Beyaz ete de zammın başladığını söyleyen Darılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bir haftadır zam geliyor, üç kere zam geldi. Büyük bir ihtimalle bu sene tavuğu 75 liraya falan yeriz. Kanat 100-150 civarında olur büyük ihtimalle. Nereye gidiyoruz şu an bilmiyoruz, hâlâ zam geliyor. Oruçtan sonra karkasın 230 lira olacağı söyleniyor. Şimdi bu da büyük bir tehlike bizim için.

Düşünüyoruz ‘bu işi bıraksak mı acaba’ diye o seviyeye geliyor. Çoğu kasap arkadaşlarımız satılığa çıkarmışlar. 350-400 kilo bir hayvan alsan 75-80 bin lira para tutuyor. Bunu her kasap karşılayamıyor, kasapların da sermayesi olması gerekiyor. Arkasında olmazsa sermayesi, örnek veriyorum bugün bir sığır kestik reyona koyduk yarın ikinci sığırı kesince bu 160 bin lira para yapıyor.

Bütçeyle alakalı, herhalde kasap olayı tarihe karışacak. Bu iş herhalde AVM’lere kalacak oralarda da insanlar ne yediğini içtiğini bilemeyecek. Kasabına sahip çık, kasabını öldürme, kasap her zaman için güvenli et alınacak bir noktadır.” (ANKA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir