FBI raporu dudak uçuklattı: Aşkı ararken İnternette dolandırılmayın!…

Paylaş

Çevrimiçi olarak her yerde, özellikle de sevginizden fazlasını arayan son derece deneyimli sosyal mühendislerle dolu sosyal medya ve dating uygulamalarında dolandırılabilirsiniz.

Romantik dolandırıcılar, kurbanlarını para göndermeye, hassas bilgiler elde etmeye veya yüksek kaliteli ürünler satın almaya ikna etmek için birçok yöntem kullanır.

Bir FBI raporuna göre, kurbanlar geçtiğimiz yıl romantik dolandırıcılara 280 milyon dolardan fazla kaptırdı ve bu yıl mali kayıplar muhtemelen daha da artacak.

“Romantik dolandırıcılık kurbanları, yıkıcı mali kayıpların yanı sıra yüksek düzeyde duygusal problemler de yaşayabilirler.” diyen Laykon Bilişim Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, aşkı İnternet’te arayanlara 7 öneride bulundu.

Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, online platformlardan ve dating uygulamalarından tanıştığınız biriyle romantik bir ilişkiye başlamayı düşündüğünüzde mali durumunuzu ve geçim kaynağınızı korumak için 7 noktaya dikkat etmeniz gerektiğinizi belirtiyor.

İNTERNET'TE DOLANDIRILMAMAK İÇİN DİKKAT!

Paylaş

İNTERNET’TE DOLANDIRILMAMAK İÇİN DİKKAT!

Herhangi bir uygulama üzerinden tanıştığınız kişi, telefon numaranızı ve e-postanızı hızlı bir şekilde isterse dikkat edin. Karşınızdaki kişiler hakkında çok emin olmadan kişisel bilgilerinizi paylaşmayın.Dolandırıcılar genellikle sizinle neden yüzyüze görüşemediklerini açıklamak için fazla detaylı hikayeler uydurur. Bu hikayeler genellikle çok dramatik olur.Romantik dolandırıcılar genellikle size yurtdışında yaşadıklarını veya iş için seyahat ettiklerini söylerler.Adresinizi öğrenmek için size çiçek veya başka hediyeler göndermek gibi harika romantik jestler yapabilirler.Sürekli olması gerekenden daha yoğun ve sonsuz aşk ilan edebilirler.Dolandırıcılar genellikle kişisel bir kriz yaşarlar ve onlara para veya ürün göndermeniz için size baskı yapmaya başlar.Reddedildiğinde, dolandırıcı fotoğraflarınızı veya konuştuklarınızı ifşa etmekle tehdit etmeye başlayabilir. Bu nedenle özel fotoğraflarınızı, videolarınızı paylaşmamaya, kayıt altında kalması sizin için sorun oluşturacak konuları paylaşmamaya dikkat edin.

Editörün notu: Bu tür dolandırıcılar sadece genel olarak “dating” adıyla geçen arkadaşlık uygulamalarında veya TikTok’ta, Instagram’da ya da Twitter’da değil, içinde kullanıcıların mesajlaşabildiği çevrimiçi okey, kelime bulmaca vb. oyunlarında da vakit geçiriyor. Burada avları için oyunlara katılıyor.

İlgili Haber
14 Şubat’ta aşk canınızı yakmasın! Duygularınızı kullanan İnternet dolandırıcılarına dikkat!
14 Şubat’ta aşk canınızı yakmasın! Duygularınızı kullanan İnternet dolandırıcılarına dikkat!

DUYGULARINIZA YENİLMEYİN, ŞÜPHECİ OLUN, HASSAS BİLGİLER PAYLAŞMAYIN!

Paylaş

DUYGULARINIZA YENİLMEYİN, ŞÜPHECİ OLUN, HASSAS BİLGİLER PAYLAŞMAYIN!

Genel bir kural olarak, sosyal medya platformlarında veya diğer flört uygulamalarında yeni tanıştığınız kişilere asla hassas kişisel tanımlanabilir bilgiler verilmemesi gerekiyor.

Kişiyi online olarak araştırın ve benzer platformlarda benzer fotoğraflar arayın. Sohbeti diğer platformlara taşıma kararınız konusunda rahat olmanız ve çok fazla kişisel bilgi talep edip etmediğinden emin olmanız gerekir.

DOLANDIRILIRDIĞINIZI DÜŞÜNÜRSENİZ NE YAPMALISINIZ?

Olumsuz bir durumla karşılaştığınızda, kişiyi hemen engelleyin ve platforma bildirin.

Romantik bir dolandırıcının kurbanı olduğunuzdan şüpheleniyorsanız tüm iletişimi durdurun ancak polise iletebilmek için konuşmaların ve para transferlerinin kayıtlarını tutun.

dolandırıcılık internet dolandırıcılığı para kaptırma internette kandırılmak