Fransa, tesettür mayolara yasak getirdi

Fransa, hükümetin dine karşı tarafsızlığı unsurunu ihlâl ettiğini ileri sürerek, dini nedenlerle halka açık havuzlarda bedeni kapatan tesettür mayolara müsaade verilmemesine karar verdi.

Fransa’da, tesettür mayolar bir müddettir ülkede ağır siyasi tartışmalara neden oluyordu. Ülke, bu tartışmaları ortadan kaldırmak için yeni bir yasak getirdi ve tesettür mayoların kullanılmasını yasakladı.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Danıştay’ın kararını “laikliğin zaferi” olarak tanımladı. Kararı kimi Müslüman bayanlar, adaletsiz bir formda inançlarını ve vücutlarını maksat aldığı için kınadı.

Yeşiller Partisi’nden bir belediye lideri tarafından yönetilen Grenoble kenti, mahallî aktivistlerin kampanyalarının akabinde geçen ay bayanların halka açık havuzlarda tesettür mayo giymesine müsaade vermek için oy kullanmıştı. Kent ayrıyeten, mayo kurallarının esnemesi için bayanların üstsüz yüzmesine müsaade vermek için de oy kullanmıştı.

TESETTÜR MAYO GERGİNLİĞİ DEVAM EDİYOR

Grenoble belediye lideri, bayanların sokaktaki üzere havuzlarda dilediklerini giyebilmeleri ve dini inançlarını tabir edebilmeleri gerektiğini savundu. Çok sağdan ve birebir vakitte soldan mahallî yetkilileri de içeren tesettür mayo muhalifleri, mayoların bayanlara yönelik baskıyı ve İslami radikalizme potansiyel bir geçidi temsil ettiğini savundu.

Altı yıl evvel, kimi Müslüman bayanlara bedenlerini kapatan giysileri çıkarmalarının emredilmesinin akabinde, Danıştay lokal bir tesettür mayo yasağını kaldırmıştı.

Müslüman feminist küme Lallab’dan Fatima Bent’e nazaran karar, başlarını ve vücutlarını toplum içinde kapatan bayanları daha da izole edecek.

BAZI KENTLERDE YASAK DEĞİL

Alınan karar, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından desteklenen ve hükümetinin dinî aşırılık tehdidinden, cumhuriyetçi bedelleri müdafaayı amaçlayan tartışmalı bir yasa kapsamındaki birinci karar.

Fransa’daki halka açık havuzlardaki kıyafet kuralları epeyce katı. Hijyen nedeniyle bone takılması mecburî ve bol mayolar yahut öbür hacimli giysiler çoklukla yasak. Hatta birtakım güneşten kollayıcı giysiler üzere, birçok havuzda dalış kıyafetlerine de müsaade verilmiyor.

Bazı kentler ve kasabalar, halka açık havuzlarda tesettür mayolara müsaade veriyor.