Global piyasaları ağır bir gündem bekliyor

Dünya genelinde devam eden resesyon ve enflasyon telaşları varlık fiyatları üzerinde tesirli olmayı sürdürüyor.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu ay 75 baz puan faiz artışına gideceği ihtimali yüzde 90’a yükseldi. Fed’in kasımdaki toplantıda ise yüzde 82 ihtimalle 25 baz puan faiz artıracağı varsayım ediliyor.

Yurt için data gündemi yoğun

Gelecek hafta yurt içinde pazartesi işsizlik, perşembe konut satışları ve bütçe istikrarı ile cuma Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Piyasa İştirakçileri Anketi ve konut fiyat endeksi dataları takip edilecek.

ABD’de gözler enflasyon bilgilerine çevrildi

ABD’de hisse piyasaları üst üste üç haftalık satıcılı seyrin akabinde bu hafta olumlu bir seyir izlerken, yatırımcılar gelecek hafta salı günü açıklanacak Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) dataları başta olmak üzere ağır bilgi gündemine odaklandı.

12 Eylül ile başlayan haftanın bilgi takviminde ayrıyeten, salı hazine bütçe istikrarı, perşembe New York Fed sanayi endeksi ve kapasite kullanımı ve cuma Michigan Üniversitesi tüketici inanç endeksi bilgileri takip edilecek.

Enerji krizi ekonomileri olumsuz etkiliyor

Avrupa’nın güç krizi ekonomileri olumsuz etkilemeyi sürdürürken, hafta içinde Almanya’da açıklanan datalara nazaran fabrika siparişleri temmuzda yüzde 1,1 azalarak beklentilerin altında kaldı. Ülkede sanayi üretimi ise yüzde 0,3 azalsa da piyasa kestirimlerinin üzerinde gerçekleşti.

Gelecek hafta bölge genelinde enflasyon bilgileri ile birlikte, pazartesi Almanya’da cari istikrar, salı İngiltere’de işsizlik ve çarşamba Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi dataları takip edilecek.

Asya’da belirsizlikler devam ediyor

Asya tarafında hisse piyasaları bu hafta karışık bir seyir izlerken, gelecek hafta bölgedeki ağır data gündeminin piyasaların tarafı üzerinde tesirli olması bekleniyor.

Öte yandan, Çin ile ABD ortasında Tayvan üzerinden devam eden tansiyona, yarı iletken çip konusu da eklendi. ABD’nin aldığı son karara nazaran, ABD’li Nvidia ve AMD’nin ürettiği ve yapay zeka süreçlerinde kullanılan çiplerin Çin’e ihracatı müsaadeye bağlanırken, bu karar kelam konusu çiplerin ihracatının yasaklandığı biçiminde yorumlanıyor.

12 Eylül ile başlayan haftanın data takviminde Japonya’da salı ÜFE, çarşamba sanayi üretimi ve kapasite kullanımı, perşembe dış ticaret istikrarı, cuma ise Çin’de sanayi üretimi ve perakende satışlar takip edilecek. Çin’de pazartesi günü piyasalar tatil nedeniyle kapalı olacak.

Borsa İstanbul rekor kırmaya devam ediyor

Yurt içinde bu hafta Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi rekor üzerine rekor kırmaya devam ederken, gelecek hafta gözler pazartesi açıklanacak ödemeler istikrarı ve salı günkü sanayi üretimi bilgilerine çevrildi.

Beklenti anketlerine katılan ekonomistler, cari süreçler hesabının temmuzda 3 milyar 470 milyon dolar açık vermesini, takvim tesirinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin ise temmuzda bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 6,8 artmasını bekliyor.