İlk kez görüntüledi… Bilim insanlarından açıklama geldi: Dünya’nın kaçınılmaz sonu!

Dünyada bir ilk olarak, bilim insanları ölmekte olan bir yıldızın bir gezegeni yuttuğu anı gözlemlediler. Araştırmacıar bu durumu “Sonunda Dünya’yı bekleyen bir kader.” olarak nitelendirdi.

İLK KEZ ŞAHİT OLDULAR

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, Harvard Üniversitesi ve California Teknoloji Enstitüsü’nden bilim insanlarından oluşan bir ekibe göre, gökbilimciler daha önce gezegenleri bir yıldız tarafından yutulmadan hemen önce ve yutulduktan hemen sonra görmüş olsalar da, ilk kez bir gezegenin yok oluşu gözlemlendiği belirtildi.

CNN’in haberine göre, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde doktora sonrası araştırmacı olan çalışmanın başyazarı Kishalay De, “Güneş sistemi gezegenlerinin gelecekte güneşin içine çekileceği gerçeği ilk kez lisede okuduğum bir şeydi, bu yüzden benzer bir olayı gerçek zamanlı olarak yakalamanın ilk örneğini bulmuş olabileceğimizi fark etmek gerçeküstüydü!” dedi.

“HAYATIMDA GÖRDÜĞÜM HİÇBİR YILDIZ PATLAMASINA BENZEMİYORDU”

Bu süreç, bir yıldızın enerjisi bittiğinde orijinal boyutunun bir milyon katına kadar kabarmasını ve ardından gelen her türlü maddeyi yutması olarak belirtiliyor.

Gökbilimciler bu durumu beyaz sıcak bir parlama olarak gözlemlediler. Ardından daha uzun süren daha soğuk bir sinyal aldıklarını ve daha sonra bunun yıldızın bir gezegeni yutmasından kaynaklandığı sonucuna vardılar..

De, bir basın açıklamasında, “Bir gece, bir hafta boyunca 100 kat parlayan bir yıldız fark ettim, hiçbir yerde yoktu. Hayatımda gördüğüm hiçbir yıldız patlamasına benzemiyordu.” dedi.

12 BİN IŞIK YILI UZAKLIĞINDA GERÇEKLEŞTİ

Araştırmacılar, gezegen ölümünün yaklaşık 12.000 ışık yılı uzaklıkta Aquila takımyıldızında gerçekleştiğini ve Jüpiter büyüklüğünde bir gezegeni içerdiğini söyledi.

Araştırmacılar tarafından gerçekleşen faaliyetin Mayıs 2020’de gözlemlendiği ancak ne gördüklerini anlamanın tam bir yıl sürdüğü belirtildi.

De, “Anlamaya çalıştığımız en önemli kanıtlardan biri, patlamanın öncesinde ve sonrasında toz üretiyor olmasıydı. Ancak, gazın soğuması ve toz moleküllerini yoğunlaştırmaya başlaması zaman alır.”DÜNYA’NIN KAÇINILMAZ SONU OLARAK GÖRÜLÜYOR

De, “Bu kızılötesi veriler beni sandalyemden düşürdü” dedi ve ölçümlerin yıldızın başka bir yıldızla birleşiyor olabileceğini gösterdiğini söyledi.

Araştırmacılar, dünyanın da aynı kaderi paylaşacağını, ancak bunun 5 milyar yıl süreceğini söylüyor.

De basın açıklamasında “Dünya’nın geleceğini görüyoruz. Güneş Dünya’yı yutarken başka bir uygarlık bizi 10.000 ışık yılı uzaktan gözlemliyor olsaydı, Güneş’in bir miktar maddeyi fırlatırken aniden parladığını, sonra etrafında toz oluşturduğunu ve sonra eski haline döndüğünü görürlerdi.” dedi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir