İngiltere milletvekili ile bakan ortasında dikkat çeken ‘Cemal Kaşıkçı’ diyaloğu: ‘Demokrasi bu türlü bir şey’ dedirten tartışma

Geçtiğimiz günlerde İngilere’de Dış Alakalar Komitesi, Dışişleri, Milletler Topluluğu ve Kalkınma Ofisi (FCDO) ve Dışişleri Bakanlığı ile temaslı ve British Council dahil olmak üzere Komite’nin misyon alanı içindeki başka organların harcamalarını, yönetimini ve siyasetini inceledi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, Dışişleri Komitesi oturumunda, Personel Partisi milletvekili Chris Bryant’ın soruları karşısında adeta ter döktü. İngiltere’nin Rusya’nın otoriterliğine karşı siyasetlerini savunan Truss, Emekçi Partisi milletvekili Chris Bryant‘ın, körfez şeyhlikleri için emsal bir kıymetlendirme yapıp yapmadıkları, Körfez rejimleri ile işbirlikleri esnasında insan hakları ihalleleri ile ilgili hatırlatma yapıp yapmadıklarını sorduğu Truss, kaçamak cevaplarla soruları geçiştirmeye çalıştı. Karşılık veremediği soruları yazılı olarak ileteceğini belirtti.

Bryant’ın Cemal Kaşıkçı cinayetini de sorduğu diyalogda Liz Truss, körfez şeyhlikleri ile ilgili insan hakları sorularını İngiltere’nin müttefikleri karşılığını vererek geçiştirmeyi denedi.

İşçi Partisi milletvekili Chris Bryant’ın, İngiliz Dışişleri Bakanı Liz Truss’ı sıkıştıran soruları:

“Müttefikimiz dediğiniz Suudi Arabistan otoriter bir rejim değil mi?”

“Herhangi bir Körfez ülkesiyle ilgili olarak insan hakları konusunu hiç gündeme getirdiniz mi?”