İran: Nükleer müzakerelere yine başlamaya hazırız

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan, Viyana nükleer müzakereleri kapsamında başşehir Tahran’a gelen Avrupa Birliği (AB) Dış Bağlantılar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile bir ortaya geldi. Abdullahiyan ile Borrell, Dışişleri Bakanlığı’nda gerçekleşen görüşmenin akabinde ortak basın açıklaması yaptı.

Borrell ile olumlu ve kapsamlı görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirten Abdullahiyan, İran’ın talepleri hakkında derinlemesine ve detaylı görüş alışverişinde bulunduklarını söz etti.

Abdullahiyan, “Borrell’e önümüzdeki günlerde müzakerelere tekrar başlamaya hazır olduğumuzu belirttik. Umuyoruz ki bu sefer Amerikan tarafı, müzakerelere giden yolda ve muahedenin son noktasına varılmasında gerçekçi ve adil adımlar atacaktır.” açıklamasında bulundu.

İran için değerli olanın 2015’te varılan mutabakatın ekonomik yararı olduğunu belirten Abdullahiyan, “Bizim ekonomik çıkarımızı etkileyebilecek hiçbir bahis hükumet tarafından kabul edilmeyecektir.” dedi.

İranlı Bakan yine başlayacak olan müzakere sürecindeki meseleleri ve uyuşmazlıkları aşmaya çalıştıklarını söz etti.

Borrell ile nükleer görüşmeler dışında kimi bölgesel problemleri de konuştuklarını söyleyen Abdullahiyan, Ukrayna’daki savaş, Yemen, Suriye, Afganistan ve Filistin sıkıntıları hakkında da fikir alışverişinde bulunduklarını aktardı.

BORRELL: MÜZAKERELERE DEVAM EDİYORUZ

AB Dış Alakalar Temsilcisi Borrel de Tahran’a yaptığı ziyaretin temel gayesinin müzakerelerin önündeki çıkmazı aşmak ve tansiyonu azaltmak olduğunu söyledi. Borrell, İran nükleer müzakereleri olarak bilinen Kapsamlı Ortak Aksiyon Planının (KOEP) müzakerelerini rayına oturtmak için yeni bir fırsat yaratmayı hedeflediklerini de kaydetti.

Borrell, KOEP koordinatörü olarak mart ayında tekliflerde bulunduğunu ve İran ile ABD’nin yanıtlaması gereken bir dizi metin ve soru sunduklarını belirterek bu soruların yanıtlanması için müzakerelerin durması gerektiğini kelamlarına ekledi.

Müzakerelere tekrar başlama kararından duyduğu memnuniyeti lisana getiren Borrell, bu kararın Tahran ve Washington’da alındığını kelamlarına ekledi.

Borrell, “Ziyaretimden sonra Viyana görüşmeleri başlayacak ve grubum orada olacak. Bu çıkmazı kıracağız. Üç aylığına durduruldu fakat bugün görüşmelere devam edilmeli.” dedi.

Tahran’a dönüp İran-AB bağlantılarını tartışmaktan keyifli olacağını lisana getiren Borrell, “Çünkü İran büyük bir pazar ve ekonomilerimiz birbirini tamamlayabilir.” açıklamasında bulundu.

AB Dış Bağlantılar Yüksek Temsilcisi Joseph Borrell, İran’a gelmelerinin kendileri için değerli olduğunu belirterek, “Gezimiz şimdi bitmedi, öbür bir toplantı daha yapacağım.” dedi.

İRAN İLE NÜKLEER MÜZAKERELER

İran, nükleer programı hakkında 2015’te BM Güvenlik Kurulu’nun 5 daimi üyesi İngiltere, ABD, Çin, Fransa ve Rusya’nın yanı sıra Almanya ile mutabakat imzalamıştı.

ABD, Donald Trump’ın başkanlığı periyodunda 2018’de mutabakattan ayrıldı. Joe Biden’ın başkanlığa gelmesinden sonra İran ile ABD’nin mutabakata dönmesi için müzakereler başladı.

İran ile nükleer muahedenin tarafları ortasında Nisan 2021’de Viyana’da başlayan müzakerelerde kıymetli ilerlemeler kaydedilse de İran’ın İhtilal Muhafızları Ordusunun ABD’nin “yabancı terör örgütleri” listesinden çıkarılmasına ait talebi başta olmak üzere tahlile kavuşamayan birtakım problemler nedeniyle görüşmeler çıkmaza girmişti.