İran’dan Salman Rüşdi açıklaması: Akınla ilgimiz yok

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, Tahran’da düzenlediği haftalık basın toplantısında gündeme dair soruları yanıtladı. Kenani, muharrir Salman Rüşdi’nin ABD’de bıçaklı atağa uğramasıyla İran’ın bir ilgisinin olmadığını açıkladı.

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran, Kenani, “Batı’da kimi medya kuruluşlarının Rüşdi’ye saldıran kişiyi İran’la irtibatlandırmalarını resmi ve kesin olarak yalanlıyorum. Hiç kimsenin İran’ı suçlamaya hakkı yoktur. Salman Rüşdi’ye yönelik akınla ilgili, Rüşdi’nin kendisi ve destekçilerinden öteki kimsenin sorumluluğu olduğunu düşünmüyoruz. Bizim saldırıyı düzenleyen şahısla ilgili malumatımız, yalnızca ABD basınından duyduğumuzdan ibarettir; mevzuyla ilgili bilgimiz yok” dedi.

NE OLMUŞTU?

Uzun müddettir New York kentinde yaşayan Rüşdi, 12 Ağustos’ta Chautauqua Enstitüsü’nde konferans vermek için kürsüye çıktığı esnada, Haydi Matar’ın bıçaklı saldırısına uğradı. Biri boynundan olmak üzere 10’dan fazla bıçak darbesine maruz kalan Rüşdi, araçla yaklaşık 40 dakika uzaklıkta bulunan UPMC Hamot Surgery Center Hastanesi’ne helikopterle kaldırılarak ameliyata alındı.

New York Times’a yazılı açıklamada bulunan Rüşdi’nin menajeri Andrew Wylie, muharririn hayati tehlikeyi atlattığını lakin karaciğeri ile bir kolunun bıçak darbelerinden önemli hasar gördüğünü ve bir gözünü kaybedebileceğini söyledi. Tıpkı günün akşamı, polis ve Federal Soruşturma Ofisi (FBI) gruplarının New Jersey’deki konutunda arama gerçekleştirdiği Matar, dün birinci çıktığı mahkemede hatasız olduğunu sav etti. Matar’ın 19 Ağustos’ta tekrar hakim karşısına çıkması bekleniyor.

1980’lerde yazdığı “Şeytan Ayetleri” kitabıyla İslam dünyası tarafından reaksiyon çeken Rüşdi hakkında, devrin İran başkanı Ayetullah Humeyni tarafından vefat fetvası verilmişti. Humeyni’den sonra ülke liderliği makamına gelen Ali Hamaney de Rüşdi hakkındaki fetvanın değiştirilemez olduğunu belirtmişti. (HABER MERKEZİ)