İsrail askerleri Filistinlilere ateş açtı: 1’i ağır 8 yaralı

İsrail askerlerinin Nablus’un Eski Kent bölgesinde açtığı ateş sonucu 8 kişi yaralandı.

Filistin Kızılayından yapılan yazılı açıklamada, başına isabet eden kurşun nedeniyle yaralılardan birinin durumunun ağır olduğu, 4’ünün olay yerinde birinci müdahalede bulunularak tedavi edildiği, oburlarının ise hastaneye nakledildiği bilgisi verildi.

İsrail askerleri sıhhat takımlarına müsaade vermiyor

Açıklamada ayrıyeten İsrail askerlerinin Eski Kent bölgesinde abluka altına aldığı, Filistinlilere ilişkin meskene sıhhat gruplarının yaklaşmasına müsaade vermediği kaydedildi.

Görgü şahitleri, İsrail güçlerinin, Nablus’un Eski Kent bölgesine baskın düzenlediğini ve Filistinlilere ilişkin bir meskeni abluka altına alması sonucu olayların çıktığını tabir etti.

Gerçek mermi kullandılar

AA’nın haberine nazaran tanıklar, askerlerin, gerçek mermi ve göz yaşartıcı gaz bombası kullandığını, bölgede patlama seslerinin duyulduğunu ve kentin kimi noktalarında arbede çıktığını aktardı.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te Filistinlilerin meskenlerine sık sık baskın düzenleyen İsrail güçleri, çeşitli tezlerle Filistinlileri gözaltına alıyor.

2022 başından beri 1600 sefer baskın

Birleşmiş Milletler raporlarına nazaran, İsrail güçleri 2022 başından 26 Haziran’a kadar Filistin topraklarına yaklaşık 1600 sefer baskın düzenledi. Bu baskınlarda 60 Filistinli hayatını kaybetti, yaklaşık 6 bin Filistinli de yaralandı.