İstanbul Sinema Müzesi’nde ‘Stanley Kubrick’ standı açılacak

İstanbul Sinema Müzesi’nde ‘Stanley Kubrick’ standı açılacak. 1 Ekim’de ziyarete açılacak stantta, Kubrick’in 1928-1999 ortasındaki tüm çalışmalarına kronolojik bir bakış sunulacak.

Anadolu Ajansı’nın aktardığı habere nazaran, Alman Sinema Müzesi (Deutsches Filmmuseum) tarafından Christiane Kubrick, Jan Harlan ve Londra Sanat Üniversitesi Stanley Kubrick Arşivi iş birliğiyle ve Warner Bros. Entertainment Inc., Sony-Columbia Pictures Industries Inc., Metro Goldwyn Mayer Studios Inc., Universal Studios Inc., and SK Sinema Archives LLC. dayanaklarıyla hayata geçirilen standın küratörlüğünü, müzenin de küratörü olan Zihni Tümer ile Alman Sinema Müzesi Küratörleri Hans-Peter Reichmann ve Tim Heptner üstleniyor.

Ziyaretçilerin, direktörün dünyasına yakından tanıklık etmesini amaçlayan stantta, yayınlanmamış evrak ve senaryoların yanında nesne, kamera, lens ve yepyeni kostümler yer alacak. Müzenin standa özel tasarlanan 3. ve 4. katlarında, özel efektler, modeller ve etkileşimli alanlarla ise sanatkarın yer ve sinema bağlamında yaratıcılığı sergilenecek.

Sergi, direktörün çekilmemiş yahut öbür direktörler tarafından çekilmiş, “Yapay Zeka”, “Napoleon” ve “Savaş Vakti Yalanları” projelerini de birinci sefer İstanbul izleyicisiyle buluşturacak. Kubrick’in “2001: Space Odyseey” sinemasının özgün dizaynından esinlenilmiş tecrübe alanında ise yepyeni aygıt, giysi ve modeller sunulacak. (HABER MERKEZİ)