İsveç Başbakanlığı Türkiye’de bugün çıkan haberin çarpıtıldığını açıkladı

Rûdaw’ın İsveç’in başşehri Stockholm’den, ”İsveç Başbakanı Andersson: Kürtlerin haklarını savunmaya devam edeceğiz” başlıklı Türkçe bir haber geçmişti. Kelam konusu haberin çarpıtıldığı açıklandı.

Haberde İsveç Başbakanı Andersson’un söylediği tez edilen şu kelamlara yer verilmişti.

İsveç Başbakanı Andersson’un, “Hiçbir Kürt’ü Türkiye’ye teslim etmeyeceğiz. İsveç Başbakanı olduğum surece her vakit Kürtlerin haklarını savunacağız; Türkiye ile yaptığımız mutabakata karşın İsveç vatandaşlığına sahip hiçbir Kürt’ün Türkiye’ye teslim edilmeyeceğini burada açıkça söylemenin çok kıymetli olduğunu düşünüyorum. İsveç maddelerine nazaran terör hareketi yapmayan hiç kimse hudut dışı edilemez, yani İsveç maddelerine nazaran terör aksiyonu yapmayan herkesin hayatı büsbütün korunmaktadır.” sözlerinin çarpıtılarak servis edildiği ortaya çıktı.

”HERHANGİ BİR TERÖR OLAYINA KARIŞMADIYSANIZ…”

Haber Türkiye’de birçok haber sitesi ve gazete tarafından, ”Türkiye yeniden kandırıldı’ başlığı ile okurlarına servis edilmişti.

Olayın duyulmasından sonra açıklama yapan İsveç Başbakanlığı, Andersson’un açıklamalarının çarpıtıldığını ve Andersson’un kelam konusu gazeteye, ”İsveç’te yaşayan Kürt halkının endişelenmesine gerek yok. Şayet İsveç vatandaşıysanız ve rastgele bir terör olayına karışmadıysanız, iadeler konusunda endişelenmenize gerek yok. İsveç maddelerine ve milletlerarası hukuka uyuyoruz.” cümlelerini kurduğu belirtildi.