Kripto para piyasasındaki ‘ölü’ coinler! Uyarı geldi

Kripto para piyasasında yaşanan sert hareketler yatırımcıları oldukça tedirgin ediyor. Hal böyle olunca nisan ayı itibarıyla ölü coinlerin sayısı 1700’ü geçmiş durumda. Uzmanlar ‘daha ciddi düşüşler olacak’ dedi ve yatırımcıları uyardı.

Konuyla ilgili milliyet.com.tr’ye açıklamalarda bulunan Avrasya Blockchain ve Dijital Para Araştırmaları Derneği Başkanı Kadir Kurtuluş şu ifadeleri kullandı: “Kripto paralar bir şey vaat ediyor. Biz iki üç senedir aynı şeyi söylüyoruz. Bunların çoğu yok olacak diyorlar zaten. Bunlar büyük projeler ama bir şey vaat ediyor. Ama onu yapmaya doğru ilerleyemeyince ve sadece kripto para piyasasında varlığını devam ettirmek için çeşitli manipülasyonlar, yönlendirmeler ya da vaatlerine dair yalanlar ortaya koydukları için o zaman da bu balon bir şekilde sönüyor.

BATANLAR NE OLACAK?

Çok fazla kripto para var ama herkesin bir projesi vardır bir tanesi başarır. Bu da böyle bir şeydir. Herkesin projesinin yatırım aldığını düşünün batanlar ne olacak? Ortaklarıyla beraber batacak. Ortaklar kim oraya yatırım yapan yatırımcılardır. Dolayısıyla bunları daha çok yaşayacağız. Burada yanlış anlaşılma Terra (LUNA) hadisesi kripto paraları sarsıyor. Hayır Terra hadisesi bir sonuçtur. Neden değildir ve biz böyle daha çok sonuç göreceğiz. Bu kripto paraların düşmesine sebep olacak. Bu sebep değildir. Sebep faiz artışları ve enflasyondur. Düşüşün sebebi ABD Merkez Bankası’dır (Fed). Fed faiz kararına yaklaşınca çok daha farklı bir piyasa göreceğiz.

“BU DAHA İYİ GÜNLERİMİZ”

Kripto para piyasasının patronu Fed’dir. Kripto para piyasasına 2017’den beri istikrarlı bir şekilde kurumsal yatırımcı geldi. Dünya piyasalarından daha fazla etkilenir hale geldi. Yasaklama söylentileri yine karşımıza çıkacaktır. Dünyanın paraya ihtiyacı olan dönemde bu olacaktır. Bu daha iyi günlerimiz.

Diyorlar ki piyasada kurumsal yatırımcı var tamam. Düşüşte şu kadar kurumsal yatırımcı şu kadar parayla girdi demek ki artacak diyorlar. İnsanlar düştü alayım diyorlar. Ancak o giren kurumsal yatırımcıların yüzde 99’u çıkışa girecek bireysel yatırımcının parasını almaya çalışıyor. Elon Musk bile piyasada manipülasyon yapıyor. Bunlar mı yapmayacak.

Ekonomi kötü, Afrika’daki insanların 20 yaşındaki insanların cebinden para alma imkanın var. Kullanmaz mısın bunu. Elon Musk yapıyor. MicroStrategy’de yapacak hepsi yapacak. Fed’in de işine geliyor piyasadan para topluyor. 1 trilyon dolar para şu anda piyasada yok.

PİYASADA ÇÖKÜŞ GÖRÜLÜR MÜ?

Çöküş olmaz kripto paraların tamamen çökeceğini beklemiyorum. Daha ciddi düşüşler olacak. Benim gördüğüm küresel çapta enflasyon devam ediyor, istihdamda sorunlar oluşacak, faiz artırımları devam ediyor. Böyle durumlarda kurumsal ve bireysel yatırımcılar güvenli limanlara gider. Bunlar savaştan prim yapan kıymetli madenlerdir. Şu an için riskli kripto para piyasasında kimse durmaz bu da ilk elden çıkartılacak varlık olduğu için piyasa koşullarının üzerinde etkilere maruz kalacağını düşünüyorum.