Kuzey Kore’de Covid hadiseleri tavan yaptı, Kim Jong-Un’un ‘ölümsüz aşk iksiri’ devrede

Geçtiğimiz ay Covid-19 kaynaklı birinci hadisesini açıklayan Kuzey Kore’de pandemi tesirini süratle artırırken, olay sayısı 3 milyonu geçti. Bunun üzerine bugüne kadar hiçbir önlem almayan Kuzey Kore idaresi harekete geçti. Halka, Kim Jong-Un’un ‘ölümsüz aşk iksiri’ dağıtıldı.

Kuzey Kore’de yüksek ateş belirtisiyle kendini gösteren kuşkulu Covid-19 hadise sayısının 3 milyonu geçtiğinin açıklanmasının akabinde ülke harekete geçti.

Asya’da yayın yapan Radio Free Asia’nın (RFA) bildirdiğine nazaran, Covid-19 pandemisiyle boğuşan Kuzey Kore, nihayet aşı programı için adımını attı. Fakat ülkede corona virüsü aşısına değişik bir isim verildi. Buna nazaran, Kuzey Kore’de Covid-19 aşılarına “Kim Jong Un’un ölümsüz aşk iksiri” ismi verildi.

RFA’ya konuşan iki isimsiz kaynak aşı kampanyasının bölgede gezen propaganda araçlarının hoparlörlerinden ‘Kim’den şık bir hediye’ duyurusuyla başlatıldığını söyledi. RFA’ya konuşan bir öteki kaynak, bu propaganda araçlarının ‘Ölümsüz Aşk İksiri’ni hazırlayanlara övgüler yağdırdığını da vurguladı.

‘AŞILAR ÇİNDEN GELDİ’

Bununla birlikte, ABD tarafından finanse edilen kar emeli gütmeyen medya kuruluşuna nazaran, aşılar şimdiye kadar sadece ulusal projelerde çalışan askerler için ayrıldı.

Ajansa konuşan bir hükümet yetkilisi yapılan aşıların Çin’den geldiğini açıkladı lakin cinsinin ne olduğunu belirtmedi.

Kuzey Kore’de kuşkulu Covid-19 olaylarının sayısının 3 milyon 64 bin 880’e yükseldiği duyuruldu. Lakin buna karşın, ülkede iki gün evvel yapılan açıklamada, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden yeni bir hadise olmadığı bildirildi. Çelişkili açıklamalar ise memleketler arası basında gündem oldu…