LGS 2. tercih sonuçları ne vakit açıklanacak, nasıl yapılır?

LGS tercih sonuçlarının açıklanmasının akabinde bir okula yerleşemeyen ya da okulunu değiştirmek isteyen LGS 2. tercih sonuçlarını bekleyecek. LGS 2. tercih başvurusu 25-29 Temmuz ortasında alınacak, sonuçlar ise 1 Ağustos tarihinde açıklanacak.

LGS tercih sonuçlarının akabinde çok sayıda öğrenci birinci nakil ve ikinci nakil müracaat tarihlerini de merak ediyor. Bir yere yerleşemeyen ya da yerleştiği okulu değiştirmek isteyen adaylar nakil müracaatında bulunacak.

LİSE 2. TERCİH NE VAKİT?

Nakil müracaat süreci, LGS sonuçları sonrasında başlıyor. Ulusal Eğitim Bakanlığı kılavuzuna nazaran lise nakil süreçlerine ait tarih şu formda:

Yerleştirmeye Temel 1. Nakil Tercih Müracaatlarının Alınması: 25-29 Temmuz 2022

Yerleştirmeye Temel 1. Nakil Sonuçlarının İlanı: 01 Ağustos 2022

Yerleştirmeye Temel 2. Nakil Tercih Müracaatlarının Alınması: 1-05 Ağustos 2022

LGS 2. TERCİHLERİ NASIL YAPILIR?

Liselere yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının akabinde bir okula yerleşemeyen ya da yerleştiği okulu değiştirmek isteyen öğrenciler, tercihleri MEB tarafından açıklanan tarihlerin içerisinde yapacak.

Geçen yıl olduğu üzere LGS yerleştirmelerine temel nakiller, bu yıl da iki devirde yapılacak. Her devirde, merkezî imtihan puanı ile öğrenci alan okullar için en fazla 3, lokal yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için en fazla 3, pansiyonlu okullar için de en fazla 3 okul tercihi yapılabilecek.

Yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullara tercihte bulunan ve birinci yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin yerleştirmeye temel nakil tercih devirlerinde kayıt alanından okul ve farklı cins tercih etme mecburiliği bulunmayacak fakat tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, yerleştirmeye temel nakil tercihlerinde birinci 2 okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla en fazla 3 okul tercihinde bulunabilecek. Yapılan tercihlerde birebir okul cinsinden en fazla 2 okul seçilebilecek.