Mehmet Tezkan senaryoları yazdı: ‘Erdoğan kendini nasıl mağdur yapar?’

Halk TV muharriri Mehmet Tezkan, “Erdoğan kendini nasıl mağdur yapar?” başlıklı yazısında, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında sürdürülen ‘üçüncü defa adaylık’ tartışmasını köşesine taşıdı.

Tezkan köşesinde, “Cumhurbaşkanlığını da Meclis çoğunluğunu da kaybeder diye itiraz etmeyin. Bu güçlü bir mümkünlük, Erdoğan aday olsa da güçlü olasılık” tabirlerini kullandı.

Tezkan’ın yazısının ilgili kısmı şu biçimde:

“Peki, yeniden de seçimi alamayacağını görürse ne yapar?

Saadet Partisi Genel Başkanı’na nazaran seçime girmez. Öteki birini aday gösterir.

Ben de dün demiştim ki bu yolu seçerse yeniden mağduriyet yaratarak aday olmaz?

Nasıl mı?

Şöyle…. Sahne cennetin tam ortasında YSK adaylık başvurusunu üçüncü devir diye reddeder. Bir devir beklemesi gerektiğine işaret eder…

YSK bunu yapar mı?

İstanbul seçimini nasıl gerekçesiz iptal ettiyse, referandumda mühürsüz oyları nasıl münasebeti geçerli kıldıysa bunu da Saray’dan gelecek istek üzerine yapar.

Cumhurbaşkanı seçimine aday olmayan Erdoğan partisinin başında meydanlara çıkar. Ekonomiyi yola sokuyordum, müsaade vermediler. Bu muhalefetin dış güçlerle iş birliğiyle kurdukları tezgahtır. Kumpastır. Gezi’de başaramadılar, 17/25 Aralık’ta başaramadılar, 15 Temmuz’da başaramadılar artık bu yolu deniyorlar diye feryat eder.

Dik durduğu için ‘Batı’nın kendini istemediğini söyler.

Türkiye’yi avucunun içine almak istediği ‘Batı’nın muhalefeti desteklediği argüman eder.

Adaylığının reddedilmesinin Anayasa’ya ters olduğunu eski Türkiye’ye dönüşün ayak sesleri ilan eder.

Kendisinin mağdur olduğunu söyler. Bağımsız Türkiye için AKP’ye ve gösterdiği adaya oy ister.

Seçmenin büyük çoğunluğunu ikna ederse aday gösterdiği kişi cumhurbaşkanı olur. Kukla Cumhurbaşkanı da diyebiliriz. Rusya’da bir devir devlet başkanlığı yapan Medvedev gibi…

(Hemen küçük bir parantez açıp hatırlatma yapalım. Putin iki periyot üst üste Rusya Devlet Başkanlığı yapılınca Anayasa’ya takıldı, üçüncü periyot aday olamadı. Yerine Medvedev’i aday gösterdi. Medvedev yüzde 70 oyla Rusya Devlet lideri seçildi fakat ülkeye tekrar Putin yönetti. Parantezi kapattım)

Diyelim ki seçmeni aday gösterdiği cumhurbaşkanı için ikna edemedi lakin ülkeni bekası için(!) AKP’ye oy vermeye ikna etti.

Bu durumda da Cumhur İttifakı olarak Meclis çoğunluğunu elinde fiyat. Yeni Cumhurbaşkanı’na adım attırmaz. Onu zora sokacak yasal düzenlemeler yapar…

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı hem ağır ekonomik krizle hem hiperenflasyonla hem kucağına konulan devasa göçmen problemiyle hem de Meclis’le uğraşmak zorunda kalır. YSK tarafından seçime sokulmadığı için mağdur rolü oynayan Erdoğan erken seçimi zorlar…

Hem ekonomik krizin maliyetinden kurtulmuş olur…

Hem de kurtarıcı olarak sahnedeki yerin alır…”