Mustafa Yeneroğlu’ndan Fahrettin Koca’ya: Rüşvet alanları tespit ettiniz mi?

Amerikan ilaç şirketi Alexion’un ürettiği Soliris isimli ilaç, ruhsatı alınmadan 5 yıl evvel Sıhhat Bakanlığı tarafından Türkiye’ye getirildi. Ruhsat verilen ilaç, SGK’nin geri ödeme listesine alındı. Lakin temmuz ayında, ABD’deki denetleyici kurumlardan Securities and Exchange Comission (SEC), Alexion’un Türkiye Sıhhat Bakanlığı’ndaki yetkililere ruhsat sürecinde 1 milyar 300 milyon dolar rüşvet verdiğini tez etti.

Yaşanan bu olaylardan sonra DEVA Partisi Genel Lider Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, Sıhhat Bakanlığı ve Toplumsal Güvenlik Kurumu’na (SGK) yönelik rüşvet tezlerini Meclis gündemine taşıdı.

FAHRETTİN KOCA’YA SORULAR

Yeneroğlu, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’ya sorarak, “Rüşvet alan kamu görevlilerini tespit ettiniz mi? Bu bireyler hakkında idari soruşturma başlattınız mı? Sıhhat Bakanlığı’nda dağıtılan 1,3 milyon dolarlık rüşvetin, rüşvet veren şirketin yasal defterlerinde tutulmadığı, şirket içi başka bir defterde tutulduğu, ödemelerin kimlere yapıldığı ve bu yapılan ödemelerin bağış, ödül, genel masraflar üzere kalemler altında tutulduğuna yer verilmiştir. İlaca ruhsat verilmesi sürecinde kurul üyelerine kişi başı 100 bin dolar, ilacın SGK geri ödeme listesine alınmasında tesiri olduğu düşünülen bir bürokrata ise 13 bin dolar rüşvet verildiği tespit edilmiştir. Rüşvet verilen Sıhhat Bakanlığı yetkililerinin kimler olduğu ise kelam konusu kararda yer almamıştır” tabirlerini kullandı.

Yeneroğlu, ayrıyeten “Türkiye’de aktüel perakende satış fiyatı, 300 mg flakon için 66 bin 889 TL’dir. Tedavi başlangıcında ortalama yaklaşık 1 milyon 250 bin TL’lik ilaç kullanılmakta, daha sonra hastalar ekseriyetle ömür uzunluğu ayda yaklaşık 500 bin TL’lik ilaç kullanacaklardır. Hasebiyle kamu bütçesinden yüklü bir ölçü para, bu ilacın geri ödemesi kapsamında ödenmektedir” dedi. (HABER MERKEZİ)