Ömer Çelik’ten CHP’ye ‘YAŞ’ reaksiyonu: Açıklamalar nifak siyasetinin sonucu

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, gündeme dair son gelişmelerle ilgili partisinin Adana Vilayet Başkanlığı önünde açıklamalarda bulundu.

AK Parti’li Çelik, CHP’nin YAŞ kararlarını eleştirmesinin, bilgisizlik sonucunda yapılan değerlendirmeler olduğunu lisana getirerek, şunları kaydetti:

Yüksek Askeri Şura kararlarına dönük olarak söylenen kelamların hiçbir geçerliliği olmadığını söylemek isterim. Bir milletvekili çıkmış Yüksek Askeri Şura kararlarında liyakat ölçüsünün kullanılmadığını, öteki ölçülerin kullanıldığını söz etmiş. CHP milletvekili bunu neye nazaran söylüyor, neye nazaran liyakat ölçüsü kullanılmamış, kendisinin kıstası nedi? Bununla ilgili ortada bir şey yok. Cumhurbaşkanı’mızın devletin başı olarak kendisine anayasa tarafından verilmiş misyonlar gereği çeşitli süreçlerin içerisinde bulunmasını tenkit konusu yapıyor. ‘Birliklerden gelen liyakatle ilgili değerlendirilmeler üstte dikkate alınmıyor’ diye bir söz kullanıyorlar. Güya bu kişi bütün raporları görüyor, bütün toplantılara katılıyor üzere bir tavır ortaya koyuyor. Bütün bunların hepsi Yüksek Askeri Şura kararlarından bir bilgisizlik sonucunda yapılan değerlendirmeler.

“Birileri not vermiş, onlarda bu notu dillendiriyorlar”

“TSK büyük başarılara imza attı”

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’de, Doğu Akdeniz’de ve Libya’da çok büyük başarılara imza attığını vurgulayan Çelik, dedi.

Suriye’ye operasyon meselesi

Operasyon hazırlığı sürecinde yapılan açıklamalara da değinen Ömer Çelik, Suriye’de yakın vakitte Cumhurbaşkanı’mızın ‘Bir gece aniden gelebiliriz’ mottosuyla ortaya koyduğu bir irade var. Bütün bunlar kelam konusuyken güya ordudaki öbür liyakatli kumandanların engellenmesi formunda sunmaya çalışmak, ya da bunu ordunun tertibine negatif bir müdahale olarak isimlendirmeye çalışmak saçma sapan bir şey. Hem de bunu terörle gayret bağlamında bir operasyon hazırlığı yapılırken lisana getirmek sorumsuzluktan öbür bir şey değil.diye konuştu.

“Kendi kendilerine helalleşmeleri lazım”

Çelik, devrin CHP Genel Lider Yardımcısı Süheyl Batum’un Ordu kağıttan kaplanmış kelamlarını hatırlatarak, şöyle devam etti:

Ordunun siyasete müdahale etmemesini eleştirerek, bakın etmesini değil etmemesini, yani ordu siyasete müdahale etmiyor, ‘Ordu kağıttan bir kaplan’ gibisinden bir açıklama yaptı. Yani siyasete müdahale etmeyen, anayasal sisteme bağlı kalan, demokratik kurallara bağlı kalan bir orduyu ‘Kağıttan kaplanmış’ diyerek aşağılayacak kadar ileri gidiyorlar. Münasebetiyle bugünlerde ‘helalleşme’ ismi altında yürüttükleri şeyler, asıl işledikleri bu cürümlerle kendi kendilerine helalleşmeleri lazım. Daima olarak askeri ve yargı vesayeti üzerinden hesaplaşmaya çalışmayı bir gelenek haline getirmişler. Bunun dozu, aralığı azalsa da bu huy değişmiyor. açıklamasında bulundu.