Orman yangınlarıyla çabaya ayrılan maddi kaynağın düşürülmesi reaksiyon topluyor

Türkiye’nin “orman yangını dönemine tekrar hazırlıksız girdiği” tartışılırken CHP Ankara Milletvekili Murat Buyruk, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yangınla çabaya ayırdığı bütçeyi her yıl biraz daha “tırpanladığını” söyledi. Mevzuyu Meclis gündemine taşıyan Buyruk, “2021’de 6 milyar 837 milyon TL bütçe ayrılmış fakat 8 milyar 190 milyon TL harcanmıştı. Bu yıl ayrılan kaynak 5 milyar 407 milyon TL’de kaldı. 2023’te öngörülen bütçe ise 5 milyar 604 milyon TL olacak” dedi.

Türkiye’nin geçen yıl yaşadığı ve yüzbinlerce hektarlık alanı küle döndüren orman yangınlarının akabinde yangınla çabaya ayrılan bütçe ve yangın söndürme uçakları tartışılmaya devam ediyor. Yangın döneminin geldiğine dikkat çeken CHP’li Buyruk, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğü’nün (OGM) kâfi tedbir almadığına dikkat çekti. 

‘YAŞANANLARDAN DERS ALMIYOR’

OGM’nin 2022 ve 2023 bütçesine ait bilgileri paylaşan Buyruk, “2021’de yangınla gayret için 6 milyar 837 milyon TL bütçe ayırılmış lakin 8 milyar 190 milyon TL harcamıştı. Bu yıl kaynak 5 milyar 407 milyon TL’de kaldı. Müdürlüğün 2023’te öngördüğü bütçe de 5 milyar 604 milyon TL olacak ve tekrar 2021’in gerisinde kalacak” tabirlerini kullandı. Kelam konusu sayıları kıymetlendiren Buyruk, “AKP, yaşananlardan ders almıyor. 2020’de Türkiye genelinde 3 bin 339 orman yangını çıkmış ve toplam 20 bin 971 hektar alan yanmış. Geçen yıl yangın sayısı 2 bin 793’e düşmesine rağmen yanan alan ölçüsü 7 kat artarak 139 bin 503 hektara çıktı. Yalnızca bu bilgi bile beceriksizliği ortaya koyuyor. Bunun sebebi de AKP’nin bir inat uğruna Türk Hava Kurumu’nun (THK) uçaklarını kullanmamasından kaynaklandı” reaksiyonunu gösterdi. 

CHP’Lİ BUYRUK: UÇAK ALDINIZ MI?

Konuyu Meclis gündemine taşıyarak Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’nin yanıtlaması istemiyle soru önergesi de veren Buyruk, Kirişçi’ye şu soruları yöneltti: “OGM, envanterine bu yıl için yangın söndürme uçağı kattı mı? Savunma Sanayii Başkanlığı’nın OGM için açtığı yangın söndürme ihalesi hangi kademede? THK uçakları uçuşa hazır mı? Geçen yıl olduğu üzere bu yıl da orman yangınlarına sadece helikopterlerle mi müdahale edilecek?”