Orta Gözbek yazdı: ‘Fenerbahçe’nin transfer tomografisi’

Fenerbahçe, 14 yıllık UEFA Şampiyonlar Ligi hasretini bir kere daha dindiremedi. Dinamo Kiev’e Kadıköy’de yenilerek Şampiyonlar Ligi’ne havlu atan sarı-lacivertlilere, maç sırasında yapılan Vladimir Putin tezahüratları sebebiyle UEFA tarafından soruşturma açıldı.

Spor yorumcusu Orta Gözbek, Fenerbahçe’nin son durumunu Cumhuriyet.com.tr için kaleme aldı.

Ara Gözbek’in yazısı şu biçimde:

“Bir sanat yapıtı ortaya çıkarmak yaratcılık eseri müdür yoksa mühendislik olağanüstüsü mı? Bir futbol grubu nasıl kurulur? Ben yazı yazmaya başlamadan evvel sanatla birinci fotoğraf yaparak tanıştım. Çocukluk yıllarımda New York’tayken okuldaki sanat hocam bize fotoğraf yaptırırken silgi kullanmayı bir devir yasaklamıştı. Yanılgı yaptığımızda silmek yerine yeni bir kağıt alıp resme en baştan başlamamızı sağlıyordu. Bu biraz yorucu oluyordu, daima resme baştan başlamak. Lakin vakitle daha dikkatli fotoğraf yapmaya başlamıştım. Yanılgı yapma korkusu beni daha tetikte tutuyordu kağıdın başında. Maksat ise daha âlâ bir fotoğraf yapmak. Bunu ise tek başına yapıyorsun. Ortada bir yarış yok, lig yok, gol yok. Bir futbol grubu kurmak ise bu türlü bir şey değil.

Bir futbol kadrosu kurmak çok fazla element içeren, planlama gerektiren ve bu yüzden de tertibin çok fazla kıymet taşıdığı bir süreç. Her dönem, bizim üzere fotoğraf yapar üzere “Olmadı, baştan kadro kuralım” dersen her dönem başı, her döneme zorlanarak, bocalayarak ve bir ekip badireler yaşarak başlarsın. Bir gecekondu bile kat kat yükselir kentin ortasında. Fenerbahçe’nin son 4 yıldır ve 5 yaz transfer devrinde yaşadığı kıssanın temsilidir bu anekdot.

Fenerbahçe, geçtiğimiz dönem İsmail Kartal’ın vazifeye gelmesiyle belli bir form grafiği yakalayıp takım istikrarı yakalamadı mı? “Bu kadronun bir net santraforu, bir de sol beki olsa şampiyonluğa oynar” denmiyor mu? Jorge Jesus’un ekibin başına getirilişinin akabinde lider Ali Koç, “Halihazırda oturmuş bir takımımız var, bir kaç destekle grubu güçlendireceğiz” şeklinde demeç vermedi mi? Jorge Jesus ise tıpkı basın toplantısında bu görüşü aşağı üst belirtmedi mi? Çok fazla soru soruyoruz, kabul fakat Fenerbahçe’nin ilaçlı tomografisini çekebilmek için lakin bu sorularla damar yolunu açmamız gerekiyor. Medyadaki bir çok popülist kelamda gazeteci ise Fenerbahçe taraftarına aleni bir formda “sosyal anestezi” uyguluyor.

Mühendislik mükemmeli demişken; diyelim ki fevkalade bir mimari ortaya çıkarılmayacak, diyelim ortada kısıtlı bir materyal ve yatatıcılık var. Tekrar bir grup temel mantık ölçütler kelam mevzusudur. Tuvaleti olmayan bir apartman dairesinde üç adet mutfak inşa edilir mi? Fenerbahçe’nin bu yaz transfer periyodunu saymasak bile son dört yılda Ali Koç periyodunda toplam 106 oyuncu sirkülasyonu gerçekleşmiş. Son 4 yılda ise Fenerbahçe 20’nin üzerinde forvet transferi gerçekleştirdi. Son 4 yıldır Fenerbahçe idaresi ile ilgili en net yapılan tenkit nedir pekala? Bir tane net santrafor, golcü transferi edememiş olması. Bütün bunlara karşın “ha bu sene, ha bu sene” diye diye 2022 yaz transfer devrini tamamlamak üzereyken hala santrafor transferi gerçekleştirmemiş olmasıdır.

Dinamo Kiev’e elenmeyi büsbütün teknik yönetici ve idareye çok bağlamak istemiyorum. Ben çoğunluğun tersine Fenerbahçe’nin Dinamo Kiev’i eleyebileceğini ve bir tıp bahtsız kazaya uğradığını düşünüyorum. Lakin net bir santrafor transferini gerçekleştirseydin tahminen de bu öykü farklı yazılacaktı. Geçen sene oturmuş kadroyu hiç oynatmayıp yalnızca transfer ettiği oyuncularla oynaması ise Jorge Jesus’a muharrir. Santraforun yok, buna karşın Serdar Dursun’u oynatmıyorsun. Transfer edeceğin ve oynatacağın herkesin Portekizce bilmesi zarurî mu? İdare bu işin üzerine eğilmeli.

Fenerbahçe tribünlerinin Dinamo Kiev’in attığı golün akabinde “Vladimir Putin” tezahüratları tam bir skandal. Bir defa daha dünyaya rezil olduk diyebiliriz. Diyelim ki bir kısım tribünde kendini bilmez insan bu türlü bir rezilliğe imza attı. Maçın bitiminin akabinde Fenerbahçe Kulübü olarak saniye kaybetmeden neden bir özür ve kınama metni yayınlamıyorsun? Neredeyse 24 saat sonra UEFA’nın muhtemel açacağı soruşturma ayyuka çıkınca lakin o vakit bir metin yayınlama gereği duydunuz. Bu aksiyon alışılmış ki Fenerbahçe Kulübü’nü ve Türkiye’nin genel tavrını temsil etmiyor lakin neden saniyesinde hal koymuyorsunuz ortaya? Yaşanan bu durumdan nitekim hicap duyuyorum. Savaşı destekleyen, bunun üzerinden tribünlerde bu tıp işlere girenleri hicapla kınıyorum. Umarım tekrarı yahut gibisi yaşanmaz.”