Petrol ve doğalgaz eğitimi alacak öğrencilere burs verilecek

Karadeniz’de doğalgaz bulan ve Akdeniz’de de yer altı kaynaklarına ait arama tarama faaliyetlerini sürdüren Türkiye, bu alanda öğrenci yetiştirmek için harekete geçti.

Bu kapsamda, Yükseköğretim Konseyi (YÖK) ile Türkiye Petrolleri Offshore Technology Center (TP-OTC) arasında iş birliği protokolü imzalandı.

Milli insan kaynağı yetiştirilecek

YÖK’ten yapılan açıklamaya nazaran, YÖK ile TP-OTC ortasında petrol ve doğalgaz dalı için yerli ve ulusal insan kaynağı yetiştirmek emeliyle 12 Nisan’da imzalanan iş birliği protokolü, 2022-2023 akademik yılında yürürlüğe girecek.

Protokol uyarınca üniversitelerin bilgisayar mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği, sanayi mühendisliği, kimya mühendisliği, makine mühendisliği, metalürji ve gereç mühendisliği programlarına yerleşip kayıt olan ve Türkiye Petrolleri Anonim İştiraki (TPAO) tarafından hazırlanan yönergede belirlenen başka kaidelere haiz öğrencilere TP-OTC tarafından aylık 6 bin lira eğitim bursu verilecek.

Aylık 6 bin lira burs

Buna ek olarak, Yükseköğretim Kurumları İmtihanı (YKS) yerleştirme sonuçlarında muvaffakiyet sırası birinci 25 bin ortasında olup üniversitelerin petrol ve doğalgaz mühendisliği, jeofizik mühendisliği, jeoloji mühendisliği ve etraf mühendisliği programlarına yerleşip kayıt olan ve yönergede belirlenen öteki koşulları haiz öğrenciler, TP-OTC tarafından 6 bin lira eğitim bursu alacak.

3 bin lira burs sağlanacak programlar

Ayrıca Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi bünyesinde bu yıl açılan “Açık Deniz Sondaj Teknolojisi” ve “Açık Deniz Tabanı Uygulamaları Teknolojisi” kısımlarına yerleşen ve kayıt olan öğrencilere, aylık 3 bin lira eğitim bursu sunulacak.

Filyos’taki doğalgaz çalışmalarında vazife alma imkanı

Bilimsel temellere dayalı teknik işçi gereksiniminin karşılanmasında ve sondajcılık kesiminin sorunlarına tahlil geliştirilmesinde değerli rol üstlenecek yeni programlardan mezun olan öğrenciler, Karadeniz açıklarında Filyos Bölgesi’ndeki doğalgazın üretimi, karaya iletimi ve dağıtımı alanlarında misyon alabilecek.

AA’nın haberine nazaran, protokol uyarınca tüm burslar 12 ay boyunca ödenecek ve eğitim müddetince muvaffakiyete bağlı olarak devam edecek.

İş yeri eğitimi ve staj fırsatı

Eğitim ve öğretimleri mühletince eğitim bursundan faydalanan öğrencilerin petrol ve doğalgaz bölümündeki hünerlerinin geliştirilmesi hedefiyle iş yeri eğitimi yahut staj yapmaları da sağlanacak.

İlgili kısımları tercih edecek öğrenciler, burs koşullarına ait ayrıntılı bilgilere 2022-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’ndan ve TPAO ile bağlı iştiraklerinin internet sitelerinde yayınlanacak duyurulardan ulaşabilecek.