PlayStation 5’e beklenen özellik nihayet geldi!

PC oyuncularının en büyük avantajlarından biri, grafik ayarlarının her biriyle detaylıca oynayabilmeleridir. Ancak konsollarda bugüne kadar pek grafik seçeneği mevcut olmadı. Bununla birlikte görüntü biriminin ayarlarını değiştirmek de mümkün değildi. Dolayısıyla konsollarda yapılabilecek ufak görüntü düzenlemeleri dahi bizi heyecanlandırıyor.

PlayStation 5, seçtiğiniz grafik kalitesine göre farklı kare hızları verebilen bir konsol. Siz kare hızını değiştirdikçe konsolun, televizyona ilettiği görüntüde yırtılmalar olabiliyordu. PlayStation 5 için duyurulan yeni özellik, bu sorunun önüne geçecek bir ayar getirdi.

Microsoft’ta yüzler gülüyor: Xbox 11 yıl sonra bir ilki başardı

PlayStation 5 için VRR desteği yayımlandı

Televizyona ya da monitöre iletilen görüntünün yenileme hızının değiştirilmesini sağlayan VRR özelliği, yazılımsal olarak PlayStation 5 konsollara eklenecek. Bugüne kadar bir oyunu 30FPS oynayıp televizyonunuzu 60Hz’e ayarladığınızda ekranda yırtılmalar ve farklı sorunlar olabildiğini fark etmişsinizdir. PC’de kolaylıkla erişilebilen bu ayar, VRR destekli ve HDMI 2.1 televizyonlarda kullanılabilecek.

Özellik şu anda her oyunu desteklemiyor. Zamanla genişleyecek olan desteklenen oyunlar listesi şu şekilde:

Astro’s PlayroomCall of Duty: VanguardCall of Duty: Black Ops Cold WarDestiny 2Devil May Cry 5 Special EditionDIRT 5GodfallMarvel’s Spider-Man RemasteredMarvel’s Spider-Man: Miles MoralesRatchet & Clank: Rift ApartResident Evil VillageTiny Tina’s WonderlandsTom Clancy’s Rainbow Six SiegeTribes of Midgard

Özelliğin bir diğer artısı da input lag denen problemi çözmesi. Input lag, siz kontrolcüde tuşa bastığınız zaman çok küçük ama fark edilir bir gecikme yaşanmasıdır. Rainbow Six Siege gibi rekabetçi oyunlar için input lag son derece önemlidir. Bu sorun sadece kontrolcüden dolayı değil, görüntü aldığınız monitörden de kaynaklanabiliyor. PlayStation 5, VRR desteği ile artık daha az input lag sunabilmiş olacak.

Bu özelliği kullanabilmek için sistem yazılımını son sürüme güncellemeli ve oyunun da güncel olduğundan emin olmalısınız. Eğer sürekli performans ve kalite modu arasında gidip gelenlerdenseniz, VRR ile daha stabil bir görüntü elde etmeniz mümkün olacak.

Sizler özelliği deneyimlediniz mi? Kullanmayı düşünüyor musunuz?