Rus uçağı KKTC’ye inecek: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın teşebbüsleri sonuç verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler’deki KKTC’yi tanıma davetinden sonra diplomatik kaynaklar Lefkoşa’nın milletlerarası temaslarının da hızlandığını söylüyor.

Konuyla ilgili KKTC Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı A Haber’de değerli açıklamalarda bulundu.

Bakan Erhan Arıklı’nın öne çıkan kelamlar:

“CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN BM’DE YAPTIĞI KONUŞMA DÖNÜM NOKTASI”

Diplomatik ilgilerin eşref saati vardır. O eşref saatinin geldiğini düşünüyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BM’de yaptığı konuşma aslında Kıbrıs sorununda bir dönüm noktası. Bundan evvel iki dönüm noktası yaşamıştık. 1974 Barış Harekatı gerisinden 1983 KKTC’nin ilanı ve bana nazaran dünkü Sayın Erdoğan’ın konuşması da yeniden tıpkı biçimde bir dönüm noktası. Artık bundan sonra KKTC’nin Rumlarla masaya oturup bir federasyon konuşma devri kapandı.

Bundan sonra tanınmak için teşebbüslerde bulunmamız gerekiyor ve bu kapının büsbütün kapanmasından sonra bizim KKTC olarak yapmamız gereken Türkiye ile birlikte atmamız gereken adımlar var. Bunlardan bir tanesi milletlerarası hukuka uygun olarak bizim Kıbrıs’ta Kıbrıs Türk halkının self determinasyon hakkını kullanıp KKTC’nin tanınması için bir irade beyan etmesi gerekiyor. Bunun için bir referandum lazım. Bu formda biz BMGK’nın daha evvel almış olduğu 501, 577 sayılı kararları da boşa çıkarmış olacağız.

Türki Cumhuriyetlerinden olumlu dönüş alıyoruz. 15 Kasım’da bir Rus uçağı KKTC’ye inebilir. Önünde tüzel mani yok. Moskova’dan kalkan uçak KKTC’ye inebilir.