Tayland’da çiftçiler bronşiti önlemek için tavukları kenevirle besliyor

Hükümetin ülke iktisadına katkı emeliyle esrar kullanımı ve satışına müsaade verdiği Tayland’da çiftçiler, tavukları kenevirle besleyerek bronşit üzere hastalıkları önlemeyi ve antibiyotik kullanımını azaltmayı hedefliyor.

The Guardian’ın haberine nazaran, Tayland’ın kuzeyinde tıbbi kenevir yetiştirme ruhsatı olan çiftlik sahibi Ong-ard Panyachatiraksa’nın önerisi üzerine bu hususta bilimsel bir çalışma yürütülüyor.

Buna nazaran, Chiang Mai Üniversitesi’nden akademisyenler, su ve yemlerine esrar karıştırılan tavukların yansılarını gözlemledi. Kimilerine kenevir yapraklarıyla kaynatılmış su verilirken, kimilerine ezilmiş yapraklarla karıştırılmış yemler verildi. Her iki örnekte de herhangi bir anormallik tespit edilmediği ve olumlu tesirlerin görüldüğü belirtildi.

‘BAĞIŞIKLIKLARI DAHA DA GÜÇLENDİ’

Üniversitenin hayvan ve su bilimleri kısmında yardımcı doçent Chompunut Lumsangkul’a nazaran, elde edilen sonuçlar tavukların kenevirle beslenmesinin kuşlarda bronşiti önlemek için antibiyotik kullanımını azaltmaya yardımcı olabileceğini gösterdi.

Tavukların bağışıklığının daha da güçlendiğine ait bulgular elde ettiklerini söz eden akademisyen, kenevirin tavuk yetiştiriciliğinde antibiyotiklerin yerini alıp alamayacağını gözlemlemek için daha fazla araştırmaya muhtaçlık olduğunu da ekledi.

Araştırmanın devam ettiğini söyleyen Chompunut, tavuklara verilmesi gereken kenevir oranı konusunda “uygun seviyeyi” bulmaya çalıştıklarını tabir etti.

‘KENEVİR YEMEKLERDE KULLANILIYOR’

Tayland’da kenevir yapraklarının yemeklerde kullanılmasının yaygın olduğunu da söyleyen uzman, “Kenevir yapraklarını besinde kullanmak, tavuk yemeğine karıştırmak uzun müddettir yaygın. Beşerler daha lezzetli olsun diye çorbaya da koyuyorlar. Bugünlerde tavuk yetiştiriciliği, daha az antibiyotik kullanımıyla daha pak ve organik olma yolunda ilerliyor” dedi.

Tayland hükümeti keyif gayeli marihuana (esrar) kullanımı ve satışını yaygınlaştırmak amacıyla vatandaşlara 1 milyon kenevir bitkisi dağıttığı bir kampanya başlatmıştı. Sıhhat Bakanı Anutin Charnvirakul ise toplumsal medya hesabından “esrarlı tavuk” tanımı paylaşmıştı. (DIŞ HABERLER)