Terviye ne vakit 2022? Terviye günü yapılacak ibadetler

Kurban Bayramı ile ilgili araştırmalar sürat kazanırken, terviye de merak hususları ortasında yer alıyor.

İslam dünyası için değerli bir gün olan Terviye günü, Kurban arifesinden bir evvelki gündür.

Terviye günü, hacıların bu günde susuz bir alanı geçmeye hazırlıklı olmak üzere, develeri suya kandırdıkları yani suladıkları gündür. Bu günü ibadetle geçirmenin sevap kazandıracağına inanılır.

Hz. İbrahim, oğlu İsmail’i kurban kesmekle ilgili hayalini o gece görmüş, Terviye günü bu hayal üzerinde düşünmüş, sonraki Arefe günü bunun sâdık hayal olduğunu anlamış, bayram günü de Hz. İsmail’i kurban etmeye teşebbüs etmiş olduğu rivayet edilir.

Hac ve kurban ayı olan Zilhacce ayının sekizincü gününe denk gelen Terviye nedir ve neler yapılmalıdır sorusu müslümanlar tarafından araştırılıyor.

Peki 2022 Terviye günü ne vakit, hangi gün? Terviye gününde neler yapılmalıdır? İşte detaylar…

Terviye günü ne vakit 2022?

Bu sene Terviye günü Temmuz’un 7’si olan perşembe gününe denk geliyor.

Terviye günü yapılacak ibadetler

Zilhiccenin sekizinci günü Mekke’de sabah namazını kılıp güneş doğduktan sonra Mina’ya gitmek, geceyi orada geçirmek, arefe günü güneş doğduktan sonraki vakte kadar Mina’da kalmak, böylelikle öğlen, ikindi, akşam, yatsı ve sabah olmak üzere beş vakit namazı orada eda etmek sünnettir (Müslim, “Ḥac”, 147; İbn Mâce, “Menâsik”, 84; Dârimî, “Menâsik”, 34).

Peygamber Efendimiz (asm) buyurmuştur ki: “Terviye günü oruç tutan ve günah bir kelam söylemeyen Müslüman Cennet’e girer.”

Terviye günü oruç tutmanın sevabı büyüktür. Bu günde geçmiş günahlarına tövbe ve istiğfar eden, bütün ehl-i iman için af ve bağışlanma isteyen, ibadetlerin ve duâların kabulünü dileyen ve ümidini kesmeyen mü’minlerin duâları makbul olur.

Allah’ı çok zikretmek. Allah’ın nimetlerinin yekûn teşkil ettiği bu günlerde Allah’ı çok zikretmek sünnettir.

Ramazan Bayramı gecesi, Tevriye gecesi, Arefe gecesi ve Kurban Bayramı gecesi duâların reddedilmeyeceği müjdelenen gecelerdendir.