Toplumsal konut projesi ve arsa dayanakları konut sahibi olmayı kolaylaştıracak

2023-2025 yıllarına ait Orta Vadeli Program’dan (OVP) yapılan derlemeye nazaran, program periyodunda fiyat artışlarını etkileyen tüm ögelerle çaba edilerek enflasyonun tek haneli düzeylere düşürülmesi amaçlanıyor. Bu kapsamda programda bir dizi siyaset ve önlem açıklandı.

Buna nazaran, salgın periyodunda daralan konut arzının süratle arttırılmasına, kira ve konut fiyatlarının düşürülmesine ve inşaat kesiminin canlandırılmasına katkı sağlanmasına yönelik olarak yeni toplumsal konut projeleri geliştirilecek ve dar gelirli vatandaşların konuta erişim imkanı artırılacak.

Konut kesiminde arz ve talep dengesizliği kaynaklı fiyat dalgalanmalarını azaltacak halde kentlerin daha sağlıklı yapılaşma şartlarının sağlanması ve arsa maliyetlerinin azaltılması emeliyle planlı, altyapısı tamamlanmış toplumsal donatı alanlarına sahip Hazine yerleri mesken yapmak isteyen vatandaşlara sunulacak.

CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK TOPLUMSAL KONUT HAMLESİ 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut atağını başlatıyoruz.” tabiriyle duyurduğu projenin ayrıntıları gelecek hafta aşikâr olacak. Proje, vatandaşların kira öder üzere taksitlerle, mahallî ve yatay mimari anlayışına nazaran inşa edilmiş konut projeleriyle mesken sahibi olmasını amaçlıyor. Sıfır atık uyumlu, güç verimli, iklim dostu materyallerle yapılacak konut projelerinin tamamında yenilenebilir güç sistemleri kullanılacak.

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Lideri Tahir Tellioğlu, toplumsal konut projesi ve konutta arsa takviyelerinin dala olumlu katkı yapacağını söyledi.

Bu projelere kendilerinin de takviye sağlayacağını tabir eden Tellioğlu, “Türkiye’de ortalama konut maliyetinin yarısını arsa maliyetleri oluşturuyor. Düşük oranda tahsis edilen emlakın konut maliyetlerini düşüreceğini düşünüyorum. Uygun arsa tahsis edilip maliyet düştüğü anda biz de üyelerimizden bunu fiyatlara yansıtmalarını talep edeceğiz. ” değerlendirmesinde bulundu.

KONUT METREKARE ALT HUDUDU DAHA AŞAĞI ÇEKİLSİN 

Tellioğlu, takviyenin kapsamının daha da genişletebileceğine dikkati çekerek kelamlarına söyle devam etti:

“Konutların imar nitelikleri değiştirilebilir. Ankara başta olmak üzere birtakım bölgelerde, konut metrekare alt sonu yüksek tutuluyor. Bu tıp değişiklikleri de bölüm olarak talep ediyoruz. Örnek olarak, birtakım bölgelerin imar plan notlarında taban 150 metrekare daire hududu koyuyor. Bunları düzenlemek lazım. 150 metrekare bir mesken büyük bir konut. Türkiye’de inşaat maliyetlerinin artışı ve ailelerin sosyolojik durumu münasebetiyle iki artı bir (2+1), ortalama 80-85 metrekare konutlara eğilim daha fazla. Yüksek metrekareli konutlar hem müteahhitler hem de mesken alacaklar için mağduriyet yaratıyor. Konut alacaklar kendilerine uygun daire bulamadıklarından büyük konutları almak zorunda kalıyor. Ayrıyeten büyük metrekareli konutların inşaat, ısınma ve soğutma maliyetleri de yüksek oluyor. Dal olarak konut metrekare alt sonunun daha aşağı çekilmesini istiyoruz”

DAR GELİRLİ VATANDAŞLARIN KONUT SAHİBİ OLMASI KOLAYLAŞACAK 

Kerem Nükte Gayrimenkul Ankara Yöneticisi Muhammet Dinç de yeni geliştirilecek toplumsal konut projesinin dar gelirli vatandaşların mesken sahibi olmasını kolaylaştıracağını söyledi.

Son devirde yaşanan arz ve talep dengesizliği ve artan maliyetler hasebiyle dar gelirlinin konuta erişiminin zorlaştığına dikkati çeken Dinç, “Bu projeyle birçok dar gelirlinin mesken sahibi olabilmesinin önü açılmış olacak. Toplumsal konutlarda fiyat avantajının olması konut sahibi olmayı kolaylaştıracak. Ayrıyeten ödeme kolaylıklarının da sağlanması çok değerli. Dar gelirlinin bankaya gitmeden uzun vadeli mesken sahibi olabilme imkanı büyük avantaj sağlayacaktır.” sözlerini kullandı.

KAYNAK: AA