Ünlü piyanist Timur Selçuk’a anıt mezar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), DİSK Kültür Merkezinin ve DİSK Korosunun kurucusu ünlü piyanist Timur Selçuk için piyano formunda anıt mezar yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) 6 Kasım 2020 yılında konutunda geçirdiği kalp krizi sonrası 74 yaşında hayatını kaybeden DİSK Kültür Merkezi’nin ve DİSK Korosu’nun kurucusu ünlü piyanist Timur Selçuk için Zincirlikuyu Mezarlığı’nda anıt mezar yaptı.

PİYANO FORMUNDA YAPILDI

Piyano formunda yapılan anıt mezarda Timur Selçuk’un, Nazım Hikmet ve Ümit Yaşar Oğuzcan’ın kelamlarından bestelediği “Ruhun” ve “Beyaz Güvercin” yapıtlarından esinlenildi. Timur Selçuk’un hayatı boyunca emeğe ve işçiye verdiği pahanın bir göstergesi olarak DİSK’in “çarkı” da mezarının başında yerini aldı.

“SON GÜNE KADAR DAİMA YANIMIZDA OLDU”

Anıt mezar açılışına katılan DİSK Genel Lideri Dilek Çerkezoğlu, burada kısa bir konuşma gerçekleştirdi. Selçuk’un DİSK için yaptığı katkılardan bahseden Çerkezoğlu,

“Timur Selçuk 70’li yıllarda DİSK’in kültür merkezinin kurucusu. Daha sonra daima DİSK’in kültür-sanat etkinliklerinde, eğitim etkinliklerinde son güne kadar daima yanımızda oldu. 1 Mayıs’larda daima onun sesiyle 1 Mayıs marşımızı ve gelecek dünya güçlerimizi söz ettik.

O nedenle Türkiye personel sınıfının uğraşı açısından hakikaten son derece kıymetli. DİSK var epey ihtilal var olacak, Türkiye personel sınıfının uğraşı var epeyce kemik bulacak” dedi.

“İŞÇİLERİ TİMUR SELÇUK’UN PİYANOSU KARŞILIYOR “

Timur Selçuk’un, Türkiye personel sınıfının yüreğinde ve uğraşında yaşayacağını vurgulayan Çerkezoğlu,

“Timur Selçuk’un daha 70’li yıllarda, DİSK kültür merkezinin kuruluşundaki piyanosu şu an hala Balmumcu’daki DİSK genel merkezinin girişinde duruyor.

İşçiler DİSK’e geldiğinde Timur Selçuk’un piyanosu karşılıyor onları. Sonsuza kadar da bu bu türlü kalacak.

Çünkü hakikaten geleceğe dair umutlarımızı, uğraş coşkumuzu her vakit Timur Selçuk’un dizeleriyle, besteleriyle gelecek nesillere aktaracağız” tabirlerine yer verdi.

“TİMUR SELÇUK, DAİMA BİZLERLE YÜREĞİMİZDE…”

Çerkezoğlu, “Ne memnun ki artık Timur Selçuk’un kızları, eşi yeniden onlarla birlikteyiz ve en son ne hoş ki DİSK’in 55. Kuruluş yıl dönümünde Timur Selçuk’un sevgili kızı Melda Selçuk ve dans topluluğu tekrar bizlerle birlikteydi kuşaktan jenerasyona de devam etti.

Hem Timur Selçuk bizimle birlikteydi hem de kızıyla birlikte olmamız bizim için bambaşka bir mana taşıyordu. O yüzden ben bu anıt mezar açılışında burada olmak, doğum gününde burada olmak bizler açısından da son derece değerli.

Başta İstanbul Büyükşehir Belediyemize, Piraye Hanım başta olmak üzere emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum. Timur Selçuk, daima bizlerle yüreğimizde, uğraşımızda ve umutlarımızda yaşayamaya devam edecek.”