Uzmanlar uyardı… Bu üç hastalık demans riskini üç kat artırıyor

Yeni yapılan bir çalışmaya nazaran, şayet diyabet hastasıysanız, kalp krizi yahut felç geçirdiyseniz demansa yakalanma olasılığınız, genetik olarak risk altında olan birine nazaran üç kat daha fazla.

İngiltere’deki Oxford ve Exeter Üniversitesi uzmanları, diyabete sahip olmanın sizi bunamaya yatkın hale getirdiğini gösteriyor.

Daily Mail’de yer alan habere nazaran, obezite kaynaklı üç şartın (diyabet, felç yahut kalp krizi) tümüne sahip yetişkinlerin, bunamaya yakalanma mümkünlüğü, rastgele bir hastalığı olmayan “sağlıklı” insanlara kıyasla üç kat daha fazla çıktı.

200.000’den fazla iştirakçinin tahlilinden elde edilen bulgular, antrenman yapmanın ve sağlıklı beslenmenin kıymetini yineliyor.

2050 YILINDA 135 MİLYON BİREYDE OLMASI BEKLENİYOR

İncelenen iştirakçilerden yaklaşık 20.000’ine üç kardiyometabolik durumdan biri olan diyabet, felç yahut kalp krizi teşhisi kondu.

Yaklaşık 2.000 kişi ikisinden muzdaripken, 122’si üç teşhise birden sahipti. Ekip, bir şahısta bu üç durumdan ne kadar çok varsa, bunama riskinin o kadar yüksek olduğunu buldu.

The Lancet Sağlıklı Uzun Ömür’de yayınlanan çalışmanın başındaki isim, Dr. Xin You Tai, “Demans hastalığının, 2050 yılına kadar, dünya çapında 135 milyon bireyde olacağını iddia ediyoruz.”

“Demans için, kalple ilgili bu çeşit rahatsızlıklara sahip olmanın, genetik riskten daha fazla temaslı olduğunu bulduk.”

“Dolayısıyla, doğuştan gelen genetik risk ne olursa olsun, ömür boyunca kalp ve metabolik sıhhate dikkat ederek demans riskini azaltmada potansiyel olarak büyük bir tesir yaratabilirsiniz” dedi.