Yeni çalışma güneş ışığına maruz kalarak çalışmanın miyop olmayı engellediğini gösterdi

Pandemi sırasında ekran başında geçirilen mühletin artması, ebeveynleri çocuklarının görme yeteneği konusunda endişelendiriyor. Uzmanlar ebeveynleri ekran karşısında geçirilen mühletin kısılması yerine öteki tedbire tiplerine daha fazla odaklanmanın gerekli olduğunu belirtiyor.

Optometry Australia’nın geçen ay yayınlanan 2022 Vizyon Endeksi anketi, ebeveynlerin yüzde 64’ünün ekranların çocuklarının görme yeteneğine verdiği potansiyel ziyan konusunda telaş duyduğunu gösterdi. Fakat buna karşın iştirakçilerin çok azı, açık havada olmanın miyopiye karşı korunmada değerli bir rol oynadığının farkındaydı.

Dünya Sağlık Örgütü, 2050 yılına kadar dünya nüfusunun yarısının miyop olabileceğini iddia ediyor.


 

Miyopi, genetik olabileceği üzere çevresel faktörler nedeniyle de oluşabiliyor. Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ian Morgan miyopi hakkında “20 yıl kadar kısa bir mühlet evvel bile ezici bir çoğunlukla genetik olduğu düşünülüyordu. Artık miyopiye büyük çevresel tesirlerin de neden olduğu hayli açık” dedi. Morgan ayrıyeten Doğu Asya’da son50 yılda miyopi oranlarındaki artışların genetikle açıklanamayacak kadar fazla olduğunu söyledi.

AÇIK HAVADA MİYOPİ OLMA RİSKİ DAHA DA AZALIYOR

Normalde kitaplara yahut ekranlara odaklanarak yakın odak aralı işlerde daha fazla vakit harcayan çocukların miyop olma riski daha yüksektir. 

Ancak Morgan’ın araştırması, açık havada daha fazla vakit geçiren çocukların , ebeveynlerinin miyop olduğu fark etmeksizin ve okuma yahut yazma üzere kısa odak aralığında yapılan etkinliklere ne kadar vakit harcadıklarına bakılmaksızın miyop olma olasılıklarının daha düşük olduğunu tespit etti.

Güneş ışığına maruz kalmanın, miyop gelişimine karşı müdafaa sağlayan dopamin üretmesi için gözdeki reseptörleri uyardığı biliniyor. Bu bağlamda miyopi oluşumunun engellemesinde dış yerin olumlu tesirinin güneş ışığının ışıma yoğunluğunun belirli özellikleriyle ilişkili olabileceği düşünülüyor.  

Morgan, “Bilgisayar kullanımının çok sonlu olduğu ve akıllı telefonların olmadığı 1970’lerde Tayvan ve Singapur’da miyopi prevalansı yüksekti. Bir salgın için bu aygıtları suçlamaya gerek yok. Akıllı telefonlar yalnızca 10 ila 15 yıl evvel piyasaya çıktığından, bu türlü bir tesire sahip olduklarına dair daha fazla ispat elde etmemiz gerekiyor” dedi.

KAYNAK: HABER7, THE GUARDIAN