YKS ek tercih kılavuzu yayınlandı: YKS ek tercih üniversite kontenjan ve puanları…

YKS ek tercih kılavuzu yayınlandı. YKS ek yerleştirme tercihleri, 7 Eylül ile 13 Eylül tarihleri ortasında T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden yapılacak. Ek tercih fiyatı 30 TL olarak belirlendi. Öğrenciler tercihlerini kılavuzda yer alan üniversite kontenjan ve puanlarına nazaran gerçekleştirecek.

ÖSYM tarafından açıklanan tarihlerin yanında ek tercih kılavuzu da bugün yayınlandı. Kılavuzda kısımlara nazaran başvurulabilecek boş kontenjanlar yer alıyor. Ek yerleştirmede, geçtiğimiz yıllarda olduğu üzere ön lisans ve lisans programlarına merkezi genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan adayın yerleştirilmesi beklenmiyor.

YKS EK YERLEŞTİRME KILAVUZU

YKS EK TERCİH MÜRACAAT EKRANI

YKS EK YERLEŞTİRME KILAVUZU YAYINLANDI

2022 Yükseköğretim Kurumları İmtihanı (YKS) sonuçlarına nazaran 2022-2023 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına ek yerleştirme süreçleri, ÖSYM tarafından yapılacak.

2022-YKS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzuna, temastan erişilebilecek. Tercih yapacak adayların Kılavuzu dikkatle incelemeleri, tercihlerini kılavuz bilgileri doğrultusunda yapmaları gerekmektedir.

Ek yerleştirme süreçleri, 2022 Yükseköğretim Kurumları İmtihanı Kılavuzu, 2022-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu ile 2022-YKS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzunda belirtilen kurallar doğrultusunda yapılacaktır.

YKS EK YERLEŞTİRME TERCİHLERİ NE VAKİT?

Adaylar, 2022-YKS Ek Yerleştirme tercihlerini, 7 Eylül ile 13 Eylül tarihleri ortasında T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden yahut ÖSYM Aday Süreçleri Taşınabilir Uygulamasından kişisel olarak kendileri yapacaklardır. Tercih süreçleri, 7 Eylül tarihinde saat 10.00’da başlayacak, 13 Eylül tarihinde saat 23.59’da sona erecek.

YKS EK TERCİH FİYATI NE KADAR?

Ek yerleştirme tercih fiyatı 30 TL olacak. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme fiyatını yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler sürece alınmayacak. ÖSYM İdare Heyetinin 14.01.2019 tarihli kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından ek yerleştirme fiyatı alınmayacaktır.

EK YERLEŞTİRME NEDİR?

Üniversite imtihan sonuçları açıklandıktan sonra öğrencilerin kayıt sürecini gerçekleştirmeleri sonucu boş kalan kısımlar ÖSYM’ye bildirilir. boş kalan yahut kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılır. Rastgele bir üniversiteye yerleştirilen öğrenciler ek yerleştirmeden faydalanamıyor. Yerleştirme sonuçları ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden duyuruluyor.