YSK’den koruma altındaki kadın seçmenlerle ilgili karar

14 Mayıs seçimleri öncesi koruma kararı bulan kadın seçmenlerin oy kullanıp kullanamayacağı tartışmaları gündeme geldi. 31 Mart seçimlerinde yaklaşık 30 bin olan seçmen sayısının, bu seçimde daha da yüksek olduğu tahmin ediliyor. Adreslerinin öğrenileceği endişesi ile sandıklara gitmeyen binlerce kadına Yüksek Seçim Kurulu’ndan (YSK) haber geldi.

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’nın konuyla ilgili başvurusunu değerlendiren YSK, koruma kararı bulunan seçmenin, durumunu ilçe seçim kurulu başkanlığına bildirmesi halinde sandık çevresine asılacak sandık seçmen listesinde, adının ve soyadının ilk harflerine yer verilmesine, adres bilgilerinin, ana adının, baba adının, doğum tarihi ve doğum yeri bilgilerinin tamamının, T.C kimlik numarasının ortasında yer alan 5 karakterin gizlenmesine hükmetti.

Ayrıca kurul, sandık kurulunca kullanılacak sandık seçmen listesinde tüm verilere tam olarak yer verilmesine, bu seçmenler yönünden bilgi verilerek ve onay alınarak seçmen sorgulama ekranının kapatılmasına karar verdi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir